Donanım Kaynaklı Bilgisayar Arızaları Ve Bilgisayar Arızaları Nasıl Tespit Edilir

Bilgisayar arızaları, ne yazık ki zaman zaman pek çoğumuzun karşılaştığı bilgisayar problemlerinin arasında yer almaktadır. Bilgisayar arızaları bazen yazılımdan kaynaklanan bilgisayar arızaları; bazen de donanımdan kaynaklı bilgisayar arızaları olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere, bilgisayar arızaları nasıl tespit edilir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Bilgisayar arızaları nasıl tespit edilir sorusunun yanıtını vermeden önce şunu belirtmeliyiz ki: ayriyetten bir güç düğmesi bulunmayan anakart olan ATX anakart sahibi iseniz, bilgisayar arızalarının tespitinden önce bilgisayarınızın fişini çekmelisiniz. Çünkü kapalı bilgisayarların dahi anakartlarında, bir gerilim bulunmaktadır.

Şimdi, bilgisayar arızaları nasıl tespit edilir sorusunun yanıtını hep birlikte bulmaya çalışalım…
Donanım kaynaklı bilgisayar arızaları için, bilgisayar arızalarının tespitinde, öncelikle bilgisayarı kapatın; ve daha sonra bilgisayar kasasını açın.
Bilgisayar kasasının açılmasından sonra, anakarta takılı bulunan, ekran kartı hariç, diğer tüm kartları çıkartın. Çıkartmanız gerekenler arasında, sabit disk kontrolörlerinin de yer aldığını unutmayın. Onboard bileşenlerini de devre dışı bırakmanız, donanımdan kaynaklanan bilgisayar arızalarının tespitinde önerilmektedir.
Bilgisayar arızalarının tespitinde bilgisayarı açmanız gerekmektedir. Fakat, bilgisayarınız, içerisinde bulunan donanım ile, bilgisayar ayarlarında kayıtlı olan ayarlar arasındaki farklılık nedeniyle size hata mesajı verecektir; bu normaldir.
Belirtilen donanımların çıkartılmasından sonraki hata mesajını alana kadar, bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde açılmış ise, bilgisayar arızalarının içerisinde, ekran kartı, güç kaynağı; ya da anakart ile ilgili bir arıza bulunmadığı gibi, monitörden kaynaklanan bir arıza da söz konusu değil demektir.
Bilgisayar arızalarının tespitinde, belirtilen aşamaya kadar sorunsuz çalışan bilgisayarın yeniden kapatılması gerekmektedir. Bilgisayar kasasına sürücü kontrolçrleri, ve sabit disk sürücüsü de takılır.
Bu şekilde de bilgisayarın sorunsuz açılması halinde, disket sürücü takılmalıdır. Bütün bileşenleri, kartları, teker teker; ve sıralı bir şekilde bilgisayara takarak, her seferinde bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Fakat unutmayın, bilgisayara ne takarsanız takın bilgisayar kapalı olmalıdır; ve her bir parça takıldığında bilgisayar yeniden başlatılmalıdır. Herhangi bir bilgisayar parçasının takılmasından sonra yeniden başlatılan bilgisayarın hata verdiğini görürseniz, tam o sırada taktığınız kart; ya da sürücüde arıza olduğunu tespit eder; ve bilgisayar arızalarının tespitini gerçekleştirdikten sonra, bilgisayar arızalarının çözümüne bakmaya başlarsınız.
Bilgisayardan tüm kartları çıkarttığınız; ve açtığınız ilk seferde de bilgisayar açılmıyorsa, o halde probleminiz anakartta demektir.

Bir önceki yazımız olan Şişli Kart Sahibi Olanlara İndirimli Bilgisayar Kampanyası başlıklı makalemizde indirimli bilgisayar kampanyası, Penta Bilgisayar ve Şişli Kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.