En İyi Bilgisayar Sizin İçin Hangi Bilgisayardır

Bilgisayar kullanımı, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ve bilgisayar satışlarına baktığımız zaman, bilgisayar fiyatlarının oldukça uygun olduğunu görmekteyiz. Bu durum ise bize, aldığımız bilgisayarın, iyi mi yoksa kötü mü olduğu hakkında şüphe duymamıza neden oluyor. Elbette en iyi bilgisayarı almak için, verilecek olan 400 – 500 TL yetmeyecektir. Ancak ortalama bir bilgisayar için 400 – 500 TL yeterli mi? Bunun muhasebesinin de iyi yapılması gerekmektedir.

Bilgisayar ile uğraşan kişilerin tavsiyeleri şu yönde gelişmektedir: ”en iyi bilgisayar toplama bilgisayardır” iyi ve kötü kavramı kişiden kişiye değişmektedir elbette. Ve marka olarak satın aldığınız bir bilgisayarın içerisindeki özellikleri kendi isteğiniz doğrultusunda değiştirmeniz de tahmin ettiğiniz kadar kolay değildir. Hal böyle olunca da, en iyi bilgisayarın toplama bilgisayar olması olasılığı mantıklı görünmektedir.
Bilgisayar satın alırken, bilgisayarcılara gittiğimizde de, herhangi bir bilgisayar alırsanız eğer, o bilgisayarın da toplama bilgisayar olduğunu bilerek almanız gerekmektedir. Tek bir markadan çıkan bilgisayar sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, kendinize göre en iyi bilgisayarı, kendinizin toplaması gerçekten de mantıklı bir davranıştır; ancak… bilgisayar toplama konusunda yeterli bilginiz var ise… Yok eğer bilgisayar toplamak hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, bu işi mutlaka bilen birine yaptırmanız gerekecektir.
Varsayalım ki, siz bilgisayar toplama hakkında yeterince bilgiye sahipsiniz; ve kendi bilgisayarınızı kendiniz toplamak istiyorsunuz. En iyi bilgisayar özelliklerini ne şekilde belirlemelisiniz? Ortalama bir fiyat ile en iyi bilgisayarı toplamak istiyorsanız, işlemcinizin intel olmasına dikkat etmelisiniz; ve sizin istediğiniz hıza yetişebilecek bir işlemci temin etmeniz gerekecektir. Ortalama bir intel işlemciyi 170 – 180$’a temin edebilmeniz mümkündür. Bu fiyat ise günümüzde, ortalama 250 TL’ye denk gelmektedir. Bir bilgisayarın 400 TL’ye satıldığını düşünecek olursak, demekki o bilgisayar, en iyi bilgisayar değildir deme şansına sahip olmuş oluruz; çünkü geriye 150 TL’miz kalmış olacaktır.
En iyi bilgisayar için seçeceğiniz ana kartın da intel serisinden G31; ya da P31 olması sizin işinizi görecektir. Bu anakartın fiyatı ise 30 – 40$ civarındadır.
En iyi bilgisayar için almanız gereken RAM ise 2*2 GB DDR2 RAM olabilecektir. Bunun fiyatı da ortalama 30$’dır. Elbette ki belirtmiş olduğumuz ürünlerden daha iyileri ve kalitelileri de piyasada mevcuttur; ancak sizin için en iyi bilgisayar olarak tabir edilebilecek bir bilgisayarı ortalama fiyata mal etmemiz gerektiği için bu ürünlerle yetinebileceğinizi; ve bu ürünlerin işinizi göreceğini düşünüyoruz. Bilgisayar performansı yeterince iyi olacaktır bu ürünler ile.
En iyi bilgisayarı toplamak isteyen kişiler, ekran kartı olarak ise, ATI 4830 1 GB 256 bit bir ekran kartını tercih edebilirler. Bu ürünün piyasadaki fiyatı bazen değişiklik gösterebilmektedir.
Hard disk ise bilgisayarınızdaki verileri saklayabileceğiniz bir depo niteliğindedir. En iyi bilgisayarın iyi bir depo olduğunu düşünecek Samsung 500 GB hard disklerin 100$ gibi bir fiyat ile alınabileceğini düşünmemiz gayet mantıklı ve akla yatkın görünmektedir.
En iyi bilgisayarı oluşturmak için bilgisayar toplayan kişiler, kasa olarak, FEEL TYPHOON 460W GÜMÜŞ’ü tercih edebilirler. Bu kasanın piyasadaki ortalama fiyatı 100$ civarındadır. Sizin için, en iyi bilgisayarın sahip olması gereken tüm özellikleri verebilecek bir kasadır.
En iyi bilgisayar için monitör seçimi yapacak iseniz eğer, 85 Hz destekleyen bir monitör almanız gerekmektedir. Monitör, klavye ve mouse seçimleri bunun dışında tamamen sizin zevkinize; ve bütçenize kalmıştır.
Size bahsetmiş olduğumuz en iyi bilgisayarın ortalama fiyatı, 570 – 580$ civarındadır. Bu da günümüz dolar fiyatlarına göre hesaplandığında, 900 TL gibi bir fiyata denk gelmektedir. Ancak belirtmek istediğimiz bir notumuz var: en iyi bilgisayar için vermiş olduğumuz ortalama piyasa fiyatlarına KDV dahil değildir… Bu nedenle, elde etmiş olduğumuz 900 TL’ye bir de KDV eklememiz gerekmektedir. Bu nedenle size diyebiliriz ki, en iyi bilgisayar fiyatı, istediğiniz gibi oyun oynayabileceğiniz, çok ağır grafik çalışmalar yapmayacağınız bir bilgisayar fiyatı olacak ise, bunu ortalama 1100 TL’ye getirebilmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Nedir başlıklı makalemizde bilgisayar, bilgisayar nedir ve bilgisayar özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

“En İyi Bilgisayar Sizin İçin Hangi Bilgisayardır” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.