Firefox’ta RAM Tasarrufu Yapın

Mozilla kullananlardansanız; ve biraz da bilgisayar bilginiz varsa, firefox’un, biraz fazla RAM yediğini; hatta bazen bilgisayarınızı oldukça yavaşlattığını düşünebilirsiniz. Ve evet Firefox çok fazla alan kullanımı gerçekleştirmektedir. Ancak siz yine de Firefox kullanmaktan yanaysanız, biz size, RAMdan nasıl tasarruf edebileceğinizi anlatacağız:

Fazla sekmelerinizi kapatın: Kullanmadığınız, ancak Firefoxta açık olan her sekme, sizin RAMinizden çalmaktadır. Bu nedenle, kullanmadığınız sekmeleri kapatmalı; ya da belirttiğimiz eklentilerle yönetmelisiniz. İşte sekmelerinizi yönetebileceğiniz eklentiler:
Bartab: Sekmeleri, sadece ihtiyaç duyulduğunda yükleyen eklentidir. Aynı zamanda sekmelerin, otomatik olarak ya da el yardımıyla bellekten kaldırılmasını da sağlar.
Memory Fox: Belleği boşaltan; ve bellek sızıntılarını onaran bir eklentidir.
Load Tabs Progressively: Aynı anda kaç sekme yükleyeceğinizi belirleyen; ve sekmeleri sınırlayan bir eklentidir.
TabGroups Manager: Forefoxta açtığınız sekmeleri gruplandırmanızı; ve gruplandırdığınız sekmeleri uyutabilmenizi; ya da bellekten kaldırabilmenizi sağlar.
Firefox üzerine kurduğunuz eklentiler, sizin bellek tasarrufunuza engel olurken, aynı zamanda bu eklentilerin bazıları da, bellek tasarrufunuzu gerçekleştirmenizi sağlar. Az önce belirttiğimiz eklentilerin dışında kalan eklentileri bilgisayarınızda devre dışı bırakarak, ne kadar bellek harcadıklarını görebilirsiniz. Bunun sonrasında ise bellek tasarrufu için eklentileri kaldırabilirsiniz. Aynı durum temalar için de geçerlidir.
About:Config ayarlarınızı kontrol edin: Kontrol etmiş olacağınız ayarlar, bilgisayarınızın Firefox için ne kadar RAM harcamasına izin vereceğinizi gösterebilir. Çok önemli bir etkisi yoktur; ancak yine de, bilgisayarınıza göre değişebilir bu durum.
Firefox küçüldüğünde windowsa bellek ver: Bu ayarı yaparsanız eğer, RAM tasarrufunda oldukça önemli bir yol katedersiniz. About:config sayfasında boş bir yere sağ tıklayın ve sonra, Yeni – Boolean yolunu izleyin. Tercih adına bunu girin: config.trim_on_minimize. Sonrasında bu girdiye çift tıklayarak, değerini doğru olarak belirleyin; ardından da firefoxu yeniden başlatın.
Açık olan sekmelerinizin kullanacağı bellek miktarını kısıtlayın: browser.sessionhistory.max_total_viewers, öncelikle bunu bulun. Buradaki değer -1’dir. -1 değeri bize, ne kadar bellek mevcutsa; ve firefox ne kadarını kullanmak istiyorsa kullanabileceğini ifade etmektedir. Siz o -1’i, 1 olarak ayarlarsanız 32 MB, 2 olarak ayarlarsanız da 64 MB belleği firefoxa ayırmış olursunuz. Ancak diyelim ki 0 yaptınız. O halde hiç sekme saklanamamasını sağlamış oldunuz demektir.

Bir önceki yazımız olan Windows 7 Kapanış Hızınızı Böyle Arttırabilirsiniz başlıklı makalemizde hard boot, windows 7 ve windows 7 açılış hızı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.