Görev Çubuğunu Dikey Yapma

gorev cubugunu dikey yapmaGörev çubuğu, hemen hemen hepimizin bilgisayarında, ekranın en altında bulunuyor ve burada yatay olarak konumlanıyor. Bu durum öyle bir hal almış durumda ki, Windows’u bırakın, bilgisayarın hep böyle olması gerektiğini düşünüyoruz; yani bir bütünleşmişlik söz konusu… Peki görev çubuğunun yeri nasıl değiştirilir? Bu yazımızda sizlere, görev çubuğunu dikey yapmayı anlatacağız. Ve aslında bunun ne denli yararlı bir uygulama olduğundan bahsedeceğiz…

Görev Çubuğunun Yeri Nasıl Değiştirilir?

Görev çubuğunu dikey yapmak için ilk olarak, fare ile, görev çubuğunun boş bir yerinde sağ tıklayın. Burada, Görev Çubuğunu Kilitle butonunu göreceksiniz. Bu butonun hemen sol tarafında bir işaret varsa, işe önce bu işareti kaldırmakla başlayın. İşaret yoksa, bu noktada sorun da yok demektir.

For Honor Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Görev çubuğunun yerini değiştirmek için, fare ile, yine görev çubuğunun boş bir yerinde, bu sefer sol tıklayın ve basılı tutarak görev çubuğunu tutup, ekranın ister sağ, isterseniz de sol kısmına sürükleyip, sonrasında da fareyi bırakın… İşte görev çubuğunu dikey yapma işleminiz tamamlandı…

Görev çubuğunun yerini değiştirmek için deneyebileceğiniz daha kolay yöntem ise, şimdiye kadar söylediklerimizin hiç birini yapmadan, görev çubuğunun boş bir yerine, fare ile sağ tıklamak ve sonrasında, görev çubuğunun konumunu sağ ya da sol olarak değiştirmektir. Sonrasında Tamam’a tıklamanız halinde işleminiz tamamlanmış olacaktır. Peki bunun size ne gibi bir yararı olacak?

Görev Çubuğunu Dikay Yapmak Ne İşe Yarar?

■ Her şeyin öncesinde, günümüz monitörleri oldukça geniş ekranlı. Görev çubuğu Windows tarafından aşağıda konumlandırıldığında, ekranlar daha çok kare şekle yakındı. Ancak sonrasında genişleyen monitörlerde, genişlik arttı, yükseklik de arttı ama, ekran yüksekliğinden çok genişliği söz konusu hale geldi. Ve görev çubuğu altta bulunurken, ekranın yüksekliğinden bir fedakarlık yapılması durumu söz konusu… Ama dikey olacak olursa, ekran boyunu arttırmanız söz konusu olacaktır.

Prey Oyunu Hakkında Bilgiler

■ Görev çubuğunun yerini değiştirmeniz ve onu dikey konuma getirmeniz, onu istediğiniz kadar da genişletmenizi sağlar ve bu sayede tarihi tam olarak görebileceğiniz gibi, sekme ve programlara da daha kolay ulaşabilmeniz olanaklı hale gelir.

■ Her şeyi bir anda görebilmeniz de, görev çubuğunun dikey olması ile daha kolay hale gelecektir. Ekran genişliğiniz fazla ise görev çubuğu geniş bir alana yayılacak olduğundan, her şeyi bir anda görebilmeniz, dikey görev çubuğundan daha zor olacaktır.

Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ Ekranınız dokunmatik ise, görev çubuğunu, sık kullandığınız elinizin bulunduğu tarafta konumlandırın. Böylece daha kolay kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarın Ömrünü Uzatmanın Yolları başlıklı makalemizde bilgisayarın ömrünü kısaltan unsurlar, bilgisayarın ömrünü uzatma ve bilgisayarın ömrünü uzatmak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.