Bedava Antivirüs Yazılımı mı Lisanslı Antivirüs Programı mı

Bilgisayar güvenliği için pek çok güvenlik firmasından faydalanılmaktadır. Güvenlik firmalarının antivirüs yazılımları, bilgisayar güvenliği için en çok tercih edilen araçların başında gelmektedir. Ancak antivirüslerin de lisanslısını kullanmak gerekmektedir. Lisanslı bir antivirüs programı, sizin için en yeni tehditleri veri tabanında bulunduracak; ve bu veri tabanındaki tehditlerin sizin bilgisayarınıza girmesi engellenecektir. Bununla birlikte bir de bedava antivirüs yazılımları bulunmaktadır. Dikkat çekici olan konu ise şudur: son zamanlarda kullanılan antivirüs programları, paralı ve lisanslı antivirüsler değil bedava antivirüs yazılımlarıdır.

Bedava antivirüs yazılımları ile bilgisayar güvenliğini sağlayan kişiler, kendilerini bilgisayar güvenliği için öne atan güvenlik firmalarının geleceklerini riske atmaktadırlar. Peki bir tarafta, lisanslı antivirüs programları alan kişilerin bilgisayar güvenliği varken, bir tarafta da bedava antivirüs yazılımlarının kullanıldığını düşünecek olursak, sizce hangisinden daha fazla verim sağlanmaktadır? Henüz bundan bahsetmek biraz zor; çünkü bedava antivirüs yazılımlarının kullanımındaki artış, henüz bir kaç aylık bir zaman dilimini kapsıyor. Bununla birlikte, bilgisayar güvenliğinin de, sadece lisanslı antivirüs programları ile ya da bedava antivirüs yazılımları ile sağlanmadığını; ve kullanıcıların da bilgisayar güvenliği açısından dikkatli olmaları gerektiğini belirtmekte büyük fayda var.
Bir admin görüşü isterseniz, bundan 3 sene öncesine kadar, ben de bedava antivirüs yazılımı kullanıyordum. Ancak bunu bir son haline getiren şu olay oldu: ismini vermek istemediğim bir bedava antivirüs yazılımı, windowsu virüs olarak algıladı; ve silmem gerektiği uyarısını verdi. Programı devre dışı bıraktım; bilgisayar üzerinde yapmam gereken işlemlerimi yaptıktan sonra, bedava antivirüs yazılımını denetim masasından kaldırıp, yerine lisanslı bir antivirüs programı kullanmak istedim. Ancak, bilgisayarım, bedava antivirüs yazılımını silmeme müsade etmedi. Günlerce verdiğim uğraşıyı çok iyi hatırlıyorum. Bu nedenle, herkes ne kadar bedava antivirüs yazılımlarını tercih etse de, ben lisanslı antivirüs programı kullanmaktan yana olduğumu belirtiyorum.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.