Bilgisayar Güvenliğini Tehdit Eden Virüs Nedir? Virüs Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar kullanımı günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilirken, bilgisayarlarımızın bir takım zararlılar tarafından tehdit edildiğini de biliyoruz. Ve bilgisayar güvenliğini sarsan bu zararlıların adına virüs diyoruz… Fakat, bilgisayar güvenliğini tehdit eden yazılımların tamamına virüs adını vermek oldukça yanlış… Virüs, solucan, ve trojan kavramları için de kullanılan bir kelime halini almış durumda. Oysa, virüs kelimesi, bilgisayar güvenliğini tehdit eden zararlılardan, sadece bir tanesini ifade etmektedir. Bu yazımızda sizlere, virüs nedir, virüs nedir özellikleri nelerdir, virüs çeşitleri gibi bazı bilgileri aktarmaya çalışacağız…

Virüs nedir? Virüs nedir sorusunun yanıtı hakkında bilgi verirken, vücudumuzdaki virüsleri de hatırlayabiliriz: bulaşıcıdırlar. Bilgisayar virüslerinin içerisinde bulunan bir dosyanın çalıştırılması durumunda bu bilgisayar virüsleri, diğer dosyalara da bulaşma eğilimi göstermektedirler. Bilgisayar virüslerinin bulaşabildiği dosyalar arasında zaman zaman Word; hatta Excel’den bile söz edilmektedir. Bu anlatılanlara bakarak, virüs nedir sorusunun yanıtı hakkında bilgi sahibi olmak olanaklıdır. Virğs nedir özellikleri nelerdir sorusunun yanıtı için de virüs özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştığımızda, bilgisayar virüsleri ile ilgili olarak başta bulaşıcı olduklarını belirtmemiz gerekmektedir.
Virüs özelliklerine bakmaya devam edecek olursak, bilgisayar virüslerinin, bilgisayardaki herhangi bir programı kendileri ile değiştirebildiklerinden de söz etmemiz gerekir. Örnek vermek gerekirse, siz bir word dosyası açmak istediğinizde, aslında bilgisayar virüsünü çalıştırıyor olabilirsiniz. Virüs özellikleri arasında, var olduğunu bildiğiniz bir dosyanın bilgisayar virüsü tarafından silindiğine de şahit olabilirsiniz… Örneğin, dün kaydettiğiniz bir word dosyası, bugün artık bilgisayarınızda kayıtlı olmayabilir. Bilgisayar virüsleri için virüs özelliklerine baktığımızda, gereksiz bellek dolması gibi bir durum ile de karşılaşmanızın muhtemel olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Virüs özelliklerinden bir diğeri ise, bilgisayarda muhtemel bir takım kilitlenmelere neden olmasıdır.
Virüsler hakkında bilgi edinirken şunu da belirtmeliyiz ki: virüsler, bilgisayar virüsleri, herhangi bir dosya ile birlikte taşınabilme özelliğine sahiptirler. Yani siz bir arkadaşınızdan bir şarkı aldıysanız, ve o şarkıda virüs var ise, siz şarkıyı dinlemeye başladığınız anda virüs sizin bilgisayarınıza da bulaşmış demek olabilir…

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgisayar Güvenliğini Tehdit Eden Virüs Nedir? Virüs Özellikleri Nelerdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.