Bilgisayar Solucanı Nedir? Trojan Nedir?

Bu yazımızda sizlere, bilgisayar solucanı, bilgisayar solucanı nedir, bilgisayar slucanı temizleme, trojan nedir gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Bir önceki yazımızda, zararlı bilgisayar yazılımları arasında yer alan virüslerden bahsetmiştik. Virüs nedir sorusunun yanıtını bildiğimize göre, bilgisayar solucanı nedir; ve trojan nedir sorularının yanıtlarını da öğrenebiliriz demektir:


Bilgisayar solucanı nedir? Bilgisayar solucanı nedir sorusunun yanıtı olarak şunu söyleyebiliriz ki: bilgisayar solucanı, kendi başına çalışabilen zararlı bir bilgisayar yazılımı olmakla birlikte, kendini yayabilen bir özelliğe de sahiptir. Bilgisayar solucanı, farklı bilgisayar dosyalarına bulaşma özelliği göstermemekle birlikte, kendisini bilgisayar içerisinde kopyalayan bir yapıya sahiptir. Bilgisayar solucanının kendisini bilgisayar ağı üzerinden dağıttığı bilinmelidir. Bu nedenle, ağ trafiğini yoğunlaştıran bilgisayar solucanı, ağı yavaşlatma özelliğine de sahiptir. Bilgisayar solucanı nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra şunu da belirtmeliyiz ki, bilgisayar solucanı, bir virüsün yaptığı her şeyi, çalıştırılmaya gerek dahi duymadan yapabilir…
Trojan nedir? Trojan nedir sorusunun yanıtı olarak anlatacağımız trojanın, adını truva atı olarak bilinen mitolojik varlıktan aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Trojanlar, kendilerini size yararlı bir program gibi gösterir; ve bilgisayarınıza bir arka kapı açarlar. Trojanların kendilerini dağıtmadıklarını bilmeniz gerekir, ve bir trojanın etkin hale gelmesi için de kullanıcı tarafından çalıştırılmaları gerekmektedir.

One thought on “Bilgisayar Solucanı Nedir? Trojan Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.