Bilgisayar Solucanı Nedir?

bilgisayar solucanı nedirGünümüzde bilgisayar kullanmak zor zanaat… Birbirinden farklı çok sayıda zararlı yazılım, internet ortamında her an karşımıza çıkabilmekte, ve bizlere zarar verebilmektedir. Bu nedenle, zararlı yazılımları yakından tanımak, ve onlardan nasıl korunulacağını, ve kurtulunacağını bilmek çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere bilgisayar solucanı hakkında bilgilerden söz ederek, Worm hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Peki bilgisayar solucanı nedir? Bilgisayar solucanının özellikleri nelerdir? Worm nasıl temizlenir? Tüm bu soruların yanıtlarını, ve daha fazlasını almak için daha çok zaman kaybetmeyelim..

Bilgisayar Solucanı Nedir?

Virüslerin bir çeşidi olarak bilinen, bilgisayarlara saldıran, ve bulaştıklarında da çok hızlı bir şekilde yayılarak, ağdaki diğer bilgisayarlara da bulaşan zararlı yazılımlara bilgisayar solucanı, yani Worm adı verilmektedir.

Bilgisayar Solucanı Nasıl Bulaşır?

Bilgisayar solucanının bulaşması, ana bilgisayara bulaşmasının sonrasında çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Kendilerini bilgisayar içerisinde çok hızlı bir şekilde kopyalayabilen bilgisayar solucanı, bilgisayarınızda kayıtlı bulunan mail adreslerine kendi kendilerine mail gönderir, ve bu mailleri açan; ya da açıp içerisindeki dosyayı indiren, ya da linke tıklayan kişilere de bulaşma özelliği göstermektedir.

Bilgisayar Solucanının Özellikleri Nelerdir?

• Worm bir çeşit virüstür.
• Çok hızlı bir şekilde kopyalanabilir.
• Adres defterinde bulunan kişilere kendini gönderebilme özelliği vardır.
• Worm’un bilgisayarlara bulaşması, saldırılar sonucunda gerçekleşmektedir.

Bilgisayar Solucanının Zararları Nelerdir?

• Kendilerini kopyalamaları dolayısı ile bilgisayarları yavaşlatırlar.
• Mail yolu ile farklı kişilere ulaştıklarından interneti yavaşlatırlar.
• Mail servisinin de yavaşlamasına neden olurlar.
• Bilgisayar solucanının içerisinde bulunduğu mailleri silmek zaman kaybına neden olur.
• Bilgisayarda bulunan bazı programlar solucanlar tarafından devre dışı bırakılabilir.
• Bilgisayarda bulunan bazı dosyalar Worm tarafından silinebilir.

Virüs İle Solucan Arasındaki Fark

Solucanların yapmakta olduğu, kendini çoğaltma, ve dolaşabilme işlevlerini virüsler yapamazlar. Worm’lar virüslerden daha uzun ömürlü olabilirler.

Worm Nasıl Temizlenir?

İçerisinde Worm bulunduğu bilinen dosyalarda zararlı kodlar yer aldığından dolayı, o dosyaların bilgisayardan geri dönüşümsüz olarak silinmesi gerekmektedir. Buna yönelik olarak bazı programlar geliştirilmiş olup, bu programların yeterli olmadığı durumlarda bilgisayarın formatlanması da gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.