Bilgisayar Virüsü Hakkında Genel Bilgiler

Bilgisayar kullanımı gerçekleştiren pek çok kişi virüsler ile savaşmak durumundadır. Çünkü virüsler sizi herhangi bir şekilde bulabilirler. Bu durumdan kendinizi korumanız gerekmektedir. Virüsün adına bakacak olursanız, kötü bir şey olduğunu algılayabilirsiniz; fakat bilgisayar virüsü nedir sorusunun yanıtını bilmeyenler için öncelikle kısaca vermek istiyoruz:

Bilgisayar virüsü nedir? Bilgisayar virüsü bir bilgisayar yazılımıdır. Bilgisayar virüsü zararlı bir bilgisayar yazılımıdır. Bilgisayar virüsünün zararlı bir bilgisayar yazılımı olmasının nedeni, bilgisayar virüsünün kötü niyetli kişiler tarafından üretilmiş olmasıdır. Bilgisayar virüsü, sizin bilgisayarınıza doğrudan gönderilerek, bilgisayarınıza zarar vermesi sağlanabilir; ya da bilgisayar virüsü, sizin bilgisayarınıza zarar vermesinin yanısıra, sizin bilgisayarınızdan da başkalarının bilgisayarına gönderilecek şekilde üretilebilir; ve zararlı bir şekilde yayılır.
Bilgisayar virüsü neden kullanılır? Bilgisayar virüsünün neden kullanıldığı ile ilgili pek çok sebep bulunmakla birlikte, bilgisayar virüsünü üreten kişilerin farklı güdülerini gerçekleştirebilmek için bilgisayar virüsünü yazdıklarını söylemek mümkündür. Örnek vermek gerekirse, herhangi birisi, ünlü olmak için bir bilgisayar virüsü oluşturabilir; ve bu bilgisayar virüsünün çok sayıda kişiye zarar vermesi, bilgisayar virüsü üreticisinin ünlü olmasına yardımcı olur. Bilgisayar virüsü üreticisi bazen de kendi isteklerini yerine getirip kendisini tatmin etmek için bilgisayar virüsü üretir; örneğin bilgisayar virüsü üreticisi, işten atıldı ise, atıldığı firmaya zarar vermek amacı ile bilgisayar virüsü üretmiş olabilir.
Virüs nasıl bulaşır? Virüsün bulaşması için bilgisayarınıza kopyalanması gerekmektedir. Virüs bulaşması için sizin ya internete girmeniz, ya da bilgisayarınıza virüslü bir parça takmanız gerekmektedir. Örneğin DVD’lerde virüs var ise bilgisayarınızda kullandığınız anda virüs bilgisayarınıza da bulaşacaktır. CD’lerden de bulaşabilen virüs, disketler ile de bilgisayarlara bulaşabilmektedir.
Bilgisayarımda virüs olduğunu nasıl anlarım? Bilgisayarınızda virüs olduğunu anlamanın en kolay yolu, bilgisayarınızda alışık olmadığınız durumların yaşanmasıdır. Örnek vermek gerekirse, bilgisayarınızı açtığınızda, hiç tanımadığınız bir program çalışabilir, bilgisayarınızda açık olan programlar kendiliklerinden kapanabilirler, bilgisayarınız da kendiliğinden kapanıp açılabilir. Bilgisayarımda virüs olduğunu nasıl anlarım sorusunun cevabı bunlardan bir tanesi olabilir.
Virüslerden korunmak için ne yapmak gerekir? Virüslerden korunmak için, öncelikle bilgisayarınıza bir anti-virüs programı yüklemeniz gerekmektedir. Yüklediğiniz anti-virüs programının güncellemelerni de sürekli olarak gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Bunun yanısıra, virüslerden korunmak için, herhangi birinden gelen bir dosyayı almamak, ne amaçla düzenlenmiş olduğunu bilmediğiniz internet sitelerine girmemek; ve size verilen her linke tıklamamak, virüslerden korunmak için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.
Virüsler nasıl silinir? Virüslerin silinmesi için de, yine bir anti-virüs programına gerek duyulacaktır. Anti-virüs programı virüsü bularak siler; ya da karantinaya alır. Fakat, her anti-virüs programı her virüsü silemez. Virüs silmek için bilgisayarınıza format atmak durumunda da kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.