Casus Yazılım Ve Spyware Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere casus yazılım hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Casus yazılım nedir? spyware nedir? casus yazılımlar hakkında bilmeniz gerekenler, spyware hakkında bilmeniz gerekenler ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İlk olarak da casus yazılım nedir sorusunun cevabını bularak başlayacağız casus yazılımlar hakkında bilgilerimizi edinmeye…

Casus yazılım nedir? Spyware nedir? Casus yazılımlar, bilgisayar programlarının içeriklerinde gizli olan; ve siz, bir bilgisayar programını bilgisayarınıza kurarken, farkında olmadan casus yazılımı da onaylamanız ile bilgisayarınıza yerleşen; ve sonrasında, sizin bilgisayarınızda gerçekleştirdiğiniz işlemleri, casus yazılımı oluşturan kişilere bilgisay bir bilgisayar tehtidi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Casus yazılımların zararları nelerdir? Casus yazılımların zararları, genellikle doğrudan, casus yazılımı kullanan kişiye yönelik değildir. Casus yazılımların amacı genel olarak, sizin internette gerçekleştirdiğiniz davranışları, ticari olarak kullanmaktır. Bu durum, casus yazılımların genel olarak para kazanma amacı ile kullanıldığı anlamına gelmektedir; ancak, casus yazılımların zararları, bazen de doğrudan size olur. Örnek vermek gerekirse: casus yazılımlar, sizin bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz bir takım şifreleri; ki banka şifresi; ya da e-mail şifresi olabilir, ele geçirerek, kendi amaçları için kullanan kişilere ulaştırılması ile gündeme gelebilir. Casus yazılımların zararları, doğrudan ya da dolaylı olarak size dokunmaktadır. Bu nedenle, casus yazılımın, kullanıcı tarafından faydalarından söz edebilmek olanaklı değildir.
Casus yazılımların kurulumu aslında hiç de zor değildir; bilgisayarlarınıza ulaşmaları da öyle. Bilgisayarınıza sürekli farklı amaçlar için kullanmak üzere bilgisayar programları kurarsınız. Ve bu kurduğunuz bilgisayar programlarının kurulumu sırasında karşınıza bir lisans sözleşmesi çıkar. Siz bu lisans sözleşmesini: ”Lisans sözleşmesini okudum, kabul ediyorum” şeklindeki ibarenin yanında bulunan kutucuğu işaretleyerek onaylar; fakat yalan söylersiniz; pek çoğumuz lisans sözleşmelerini okumayız. İşte zaten bilgisayar programlarını bedava kullanmanıza olanak tanıyan bilgisayar programcılarının amacı da, sizin bu lisans sözleşmelerini okumamanızdır. Lisans sözleşmelerini okuduğunuz anda görürsünüz ki, pek çok casus yazılımın da bilgisayarınıza sızmasını onaylamış olursunuz…
Bilgisayarınızda casus yazılım olup olmadığını anlamanın bir kaç farklı yolu vardır: Eğer bilgisayarınız üzerinde kullanmış olduğunuz bilgisayar programlarının bir takım ayarları sizin isteğiniz dışında değişmiş ise; ve siz de bu ayarları istediğiniz şekilde düzeltemiyorsanız, bilgisayarınızda casus yazılım olabilir. Bunun dışında, bilgisayarınızdan internete girmek için kullandığınız tarayıcılarda, sizin yüklemediğiniz şeyler görüyorsanız; örneğin farklı araç çubukları varsa, bilgisayarınızda casus yazılım olabilir. Bunun da dışında, bilgisayarınızda, yavaş çalışma gibi bir problem seziyorsanız; bu da bilgisayarınızda casus yazılımın olabileceği anlamını ifade etmektedir.
Casus yazılımlardan kurtulmak için neler yapmak gerekir? Casus yazılımlar nasıl temizlenir? Casus yazılımların temizlenmesi amacı ile pek çok bilgisayar programı bulunmaktadır. Bu bilgisayar programlarını bilgisayarınıza yükleyip, size belirtilen yönergeleri izleyerek casus yazılımlardan kurtulabilmeniz mümkündür. Casus yazılımları temizlemek için anti-spyware programlarını bulmanız; ve bilgisayarınıza indirerek kurmanız gerekmektedir.
Casus yazılımlardan nasıl korunulur? Casus yazılımlardan korunmak için, ilk olarak bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz işletim sisteminin güncellemelerini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz tarayıcının güvenlik güncellemeleri de düzenli olarak yapılmalıdır. Bununla birlikte, bilgisayarınızda güvenlik duvarı kullanmak da, casus yazılımlardan korunmak için yapılması gerekenler listesinde kendisine yer bulmaktadır. Casus yazılımlardan korunmak için yapılması gereken bir diğer şey de, bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz bilgisayar programlarının lisans sözleşmelerini düzenli olarak okumanız; ve ona göre kurup kurmayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.