Çocuklar İçin Güvenli İnternet

güvenli internet için yapılması gerekenlerÖyle bir çağda yaşıyoruz ki, artık bize interneti, okuma – yazmayı yeni öğrenen çocuklarımız öğretebiliyor… Tam da bu noktada güvenli internet oldukça önemli bir hal alıyor. Çünkü internet öyle bir ortam ki, çocuklarımızın her türlü olumsuzluğa açık olmaları durumu söz konusu… Peki güvenli internet için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda sizlere güvenli internet için yapılması gerekenlerden söz edeceğiz.

Güvenli İnternet İçin Ne Yapmalıyım?

• Güvenli internet için yapılması gerekenlerden ilki, çocuğunuzla nasıl anlaşıyorsanız, ona göre devam etmek… Yani, ders çalışması için ne yapıyorsanız; ve o taktik işe yarıyorsa güvenli internet için de aynı yöntemi deneyebilirsiniz; ya da kurallara uyan bir çocuğunuz varsa, gerekli kuralları işin en başından koyabilirsiniz. Önemli olan çocuğun; yani en değerli varlığınızın, tuzaklara düşüp kandırılmaması…

• Çocuğunuzun internette nasıl davranmasını, ne yapmasını, ne zaman yapmasını istiyorsanız, siz de aynı şeyi yapın… Çocuğunuz değil mi, siz makyaj yaptığınız için makyaj yapan, tıraş olduğunuz için tıraş olmaya çalışan… İşte o, büyürken sizi model olarak alıyor; bu nedenle ona örnek olun. Onun için koyduğunuz kurallara kendiniz de uyun.

• Çocuğunuz internet ortamına girmeden önce onunla teknoloji hakkında konuşmaya, ve bu konuda fikirlerinizi ona anlayabileceği şekilde anlatmaya başlarsanız, daha sonraki zamanlarda onu uyarmalarınız, tepkisini çekmeden gerçekleştirilebilir. Ve şu detayı da unutmamalısınız ki, onu sosyal medyada yakından izleyebilmek adına, arkadaşı olmalı, ya da takip etmelisiniz. Aksi halde sonradan bu işlem uzun zaman alacaktır.

• Çocuğunuzla, uygun zamanlarda konuşun… Örneğin, Facebook’a 13 yaşından önce kaydolamaz, doğum tarihini büyük yazmadığı sürece… Bu nedenle, 13 yaşına gelmeyi bekleyen çocuğunuzla, Facebook hakkında konuşmayı tercih edebilirsiniz.

• Çocuğunuzdan, size de öğretmesini isteyin… Örneğin, gizlilik ayarlarını nasıl yapıyor, hangi siteden müzik dinliyor… Bu bilgileri size öğretir, ve öğretmekten keyif alırken, aslında kendi yaptıklarını size söyleyecektir. Bu fırsatı kaçırmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.