Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır? Dosyalara Şifre Koyma İle İlgili Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, dosya şifreleme ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Dosya şifreleme nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan dosyalara şifre koyma ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, dosya şifreleme ile ilgili bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

Dosya şifreleme olayı sayesinde, bilgisayarınızda bulunan dosyalara şifre koyma işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde, bilgisayarınıza sizin dışınızda giren herhangi bir kişinin dosyalarınıza ulaşmasını engelleyebileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Yani, dosyalara şifre koyma ayrıcalığı sayesinde, tüm bilgilerinizi sadece kendinize saklama avantajından kolaylıkla yararlanabilirsiniz.
Dosya şifreleme nasıl yapılır? Dosyalara şifre koyma amaçlı olarak, istenilen dosyanın üzerinde sağ tuş ile tıklanması, ve sonrasında da Özellikle butonuna tıklanması gerekmektedir. Daha sonra Genel’in bulunduğu sekmeye tıklanmalı, bunun da sonrasında Gelişmiş butonuna tıklanmalıdır. Burada Gelişmiş Öznitelikler penceresine bakılması gerekmektedir. Karşınıza çıkan, Veriyi Korumak İçin İçeriği Şifrele kısmını işaretlemeniz gerekmektedir. Daha sonra Tamam butonuna tıklamalısınız. Bunun sonrasında karşınıza gelecek olan yeni pencerede de Tamam’ı tıklamalısınız. Bu noktada eğer dosyalara şifre koyma sırasında arzu ederseniz, Dosyayı Ve Ana Klasörü Şifrele kısmını işaretleyerek, dosyanın içerisinde bulunduğu klasörü de şifreleme şansına sahip olabilirsiniz. Klasörü şifrelemek yerine sadece dosyalara şifre koymak için Sadece Dosyayı Şifrele kısmını işaretlemeniz, ve Tamam’ı tıklamanız gerekmektedir.
Dosya şifreleme işlemini gerçekleştirdiğinizde, bilgisayarınız, sizin dışında farklı bir kullanıcı tarafından açıldığında, artık sizin dosyalarınızı açamayacak; ancak siz, bilgisayarınızı kendi kullanıcı adı ile açtığınız zaman, dosyalarınızı rahatlıkla açabileceğinizi, sizin için şifre gerekmeyeceğini belirtmemiz gerekmektedir. Dosya şifreleme konusundan maksimum faydayı elde etmek için bilgisayarınızın kullandığınız kullanıcı adını şifrelemeniz gerektiğini de belirtmeyi unutmamalıyız. Bu sayede bilgisayarınızı, sizin kullanıcı adınız ile kimse açamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

“Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır? Dosyalara Şifre Koyma İle İlgili Bilgiler” için 2 yorum

  1. Sende bilgisayarin kasasini ac orada fis gorcen onu kesip yeniden birlestir sonra kasayi kapat sonra sifre gitmismi gitmemismi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.