Fidye Virüsü Çözümü

fidye-virusu-nedirFidye virüsü, geçtiğimiz günlerde de çok kişinin canını yaktı; bu nedenle kimilerimiz parasından, kimilerimiz ise önemli dosyalarından oldu… Ve fidye virüsü bugünlerde yine can sıkacak gibi görünüyor… Fidye virüsü nedir sorusunun yanıtını sizlere birazdan vereceğiz; ama burada, fidye virüsü çözümünün dikkat çekici olduğunu belirtmeliyiz. Gelin, biraz şekil değiştiren fidye virüsü hakkında yeni bilgileri sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Fidye Visürü Nedir?

Fidye virüsü genel olarak, bulaştığı bilgisayardaki dosyaları şifreler; ve sonrasında, bilgisayarın sahibinden belirli bir miktar para talep eder. Eğer bilgisayarın sahibi, bu fidyeyi, yani parayı verirse, dosyalarında bulunan şifreler, virüsü yayan kişiler tarafından kaldırılır, ve resimler, videolar, müzikler; ya da dökümanlar kurtarılmış olur… Para karşılığında, dosyaları sahiplerine veren virüsün adına fidye virüsü dendiğini, kısaca söyleyebiliriz.

Ancak son zamanların fidye virüsü hem bunu içeriyor; hem de… Aslında biraz farklı bir virüs. Nasıl derseniz, Suriye’li hackerler tarafından yayılan fidye virüsü için yapılan açıklamada, son zamanlardaki durumun ortada olduğu, bu nedenle paraya gereksinim duydukları, Bundan dolayı da bu şekilde bir yola başvurdukları belirtilmekte… Ama, sizin paranız yoksa da bu virüsten kurtulabiliyorsunuz… Nasıl mı? İşte işin asıl ilginç yanı:

Fidye Virüsü Çözümü

Para vererek kurtulmayı istemezseniz, size gelen fidye virüsünü iki farklı kişiye bulaştırmanız gerekiyor… Eğer bunu yaparsanız, virüsü size bulaştıran kişi size bir kod veriyor; ve dosyalarınızda bulunan şifreleri kaldırabiliyorsunuz… Yani biraz üyelik sistemine benziyor… Nasıl desek: NetWork sistemi gibi düşünebilirsiniz… Nasıl fikir? İyi bir reklam adına oldukça etkili değil mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.