Güvenlik Duvarı Ve Firewall Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilgisayar kullanıcılarının, bilgisayar güvenliği açısından güvenlik duvarı kullanmaları önerilmektedir. Güvenlik duvarının ise bir takım ayarları bulunmaktadır. Güvenlik duvarı nedir? Firewall nedir? Güvenlik duvarı hakkında neler bilmek gerekir? Firewall hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?… Bu yazımızda sizlerle birlikte, bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız… İlk olarak, güvenlik duvarı nedir sorusunun cevabını bulalım:

Güvenlik duvarı nedir? Firewall nedir? Güvenlik duvarı ve firewall, internet erişimi olan bilgisayarlara, internet aracılığı ile, bilgisayar kullanıcısının izni olmadan erişilmesini önlemek amacı ile kullanılan bir yazılım; ya da donanım olarak tanımlanabilmektedir. Bilgisayar kullanımı evde gerçekleştiriliyorsa, güvenlik duvarı ya da firewall sadece bir yazılımdan ibaret olabilir, ve işe yarar; fakat, işyerlerinde ya da kurumlarda ağ olarak kullanılan bilgisayarlar için kullanılan güvenlik duvarı veya firewall, genellikle donanım olarak kullanılmaktadır.
Güvenlik duvarı nasıl çalışır? Firewall nasıl çalışır? Bu sorunun cevabını vermek için bir örnekten yararlanabiliriz. Bir alışveriş merkezi düşünün; ve bu alışveriş merkezinin kapısında, sizi arayan; ve sonrasında, alışveriş merkezine girebilmenize olanak tanıyan güvenlik görevlilerini hatırlayın… İşte güvenlik duvarı; ya da firewall olarak adlandırılan yazılım; ya da donanım da bu görevi üstlenmektedir. Bilgisayarınızın kapısında duran bir güvenlik görevlisine benzetilebilir güvenlik duvarı; ya da firewall… Güvenlik duvarı ya da firewallin çalışma şekli başlangıçta şu şekildedir: güvenlik duvarının kurulumu; ya da firewallin kurulumu gerçekleştiğinde, tüm programlarınız ve internet bağlantılarınız engellenir; sonrasında ise siz açtıkça, güvenlik duvarı, hangi veriden ne kadar kullanılmasını istediğinizsize sorar. Bu aşamadan sonrası ise güvenlik duvarına; ya da firewalle kalmıştır. Bilgisayarınıza girişleri denetler; ve izinleri, sizin belirttiğiniz kıstaslar doğrultusunda verir; ya da vermez.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.