Virüs Bulaşınca Yapılması Gerekenler Nelerdir?

virüs bulaşınca ne yapılırGünümüzde her şeyi bilgisayar, ve internet ortamında yaptığımızı düşünecek olursak, ve siber saldırıların da ne denli sıklıkla yaşandığını hesap edersek, şu soruların yanıtlarını iyi bilmemiz gerekir; çünkü bu durumlar her an başımıza gelebilir. Virüs bulaşınca ne yapılır, bilgisayara virüs bulaşırsa nasıl temizlenir, virüs bulaşınca yapılması gerekenler nelerdir? Bu yazımızda sizlere bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz…

Virüs Bulaşınca Ne Yapılır?

Öncelikli olarak, bu bilgileri, şirketler gibi, bilgileri önemli kişiler için aktardığımızı belirtelim; ve virüs bulaşınca yapılması gerekenlerden ilkinin, virüsün etki alanının tespit edilmesi olduğunu belirtelim. Bununla şunu kastediyoruz: bilgisayara bulaşan virüs, sadece bir donanım, ya da yazılımı mı etkiledi; yoksa şirketiniz ile ilgili bilgilerden dışarı sızanlar da oldu mu? Eğer oldu ise bu bilgiler neler? Bunun yanında, virüs sizin ağınıza neden bulaştı, bu sorunun da yanıtını bulmalı; ve tüm bu unsurları belirleyebilmek için gerekiyorsa para harcamalısınız… Bu gibi verileri, sadece tahminlerinizle bulmaya çalışmanın, sizin için önemli zararlar ortaya çıkartabileceğini unutmamalısınız.

Bu aşamadan sonra, ilk olarak ağınızda bulunan bilgisayarları kullanan herkesi duruma karşı uyarmalısınız. Sonrasında da, virüs önlemeye karşı garantili koruma yöntemlerinden yararlanmalısınız. Bu koruma yöntemleri devamlı olmalı. Bununla birlikte, şirketinizin verilerinin düzenli olarak yedeklenmesinin gerekliliğini de ihmal etmemelisiniz. Eğer virüsün zarar verdiği bir donanım, ya da yazılım var ise, şirketin sürekliliği adına mutlaka bu zararı giderecek yedek bir donanım; ya da yazılıma sahip olmanız gerektiğini de aklınızdan çıkartmamalısınız.

Virüs bulaşınca yapılması gerekenlerden bir diğeri de, virüsün bulaştığı donanım, ya da yazılımı değiştirmenizin hemen sonrasında yapmanız gereken, virüslü donanım, ya da yazılımın tüm izlerini yok etmektir. Aksi halde, problem yeni araç – gereçlerinize de sıçrayacak; ve bununla da kalmayıp, bilgilerinizin dışarı sızmasına sebebiyet verecektir.

Bilgisayara Virüs Bulaşırsa Nasıl Temizlenir?

Şimdi artık yapmanız gereken, bir antivirüs yazılımından yardım almaktır. Eğer şirketiniz için çalışan bir yazılımcınız varsa, kod incelemesi yapmasını da isteyebilirsiniz. Ancak antivirüs yazılımlarını kullanmak ilk etapta size zaman kazandıracaktır. Bu çalışmanın hemen sonrasında, virüsün nerede olduğu tespit edilip, ilk olarak bu bölümün devre dışı bırakılması, sonrasında da silinmesi gerekir.

Artık yapmanız gereken, ilk olarak ağınızın güvenlik duvarı ayarlarını gözden geçirmektir. Ardından tüm şifrelerinizi değiştirmeli, yeni güvenlik uygulamasını devreye sokmalı, ardından da herkesin dikkatli olmasını sağlamalısınız.

Bu aşamadan sonra artık tek yapmanız gereken, varsa ağınızda bulunan açıkları bulmak, sonrasında da yeni virüslerin bulaşmaması için çabalamaktır.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.