Yaz Tatilinde Bunlara Dikkat Edin

Yaz tatilinin gelip, okulların kapanması ile birlikte,öğrenciler, tatillerinin bir bölümünü de bilgisayar başında geçirmeyi haketti. Ancak, virüs tehlikesi de her geçen gün daha fazla artar oldu. Virüslerden korunmak için neler yapılabilir? Yaz tatilinde virüslerden korunmak için, anne babaların; ve çocukların yapmaları gerekenler nelerdir; dilerseniz bu konu hakkında sizleri biraz bilgilendirelim:

Karşınıza çıkan her linke tıklamayın. Virüsler, web kanalları ile bilgisayarınıza girebilmektedir. Örneğin, Facebook’ta, bir arkadaşınızın duvarında, ”en komik videonun” linkini gördünüz. Bu linki gerçekten arkadaşınız yazmış olabilir mi; yoksa bu bir virüs müdür? Bunu bilmeden linklere tıklamayın. Linkler bunun dışında, MSN adresinize de yine arkadaşlarınızdan gelmektedir. Öyle bir de başlık yazarlar ki: ”senin resimlerin bu adreste; inanmıyorsan tıkla da bak…” Herkes kendi resmini görmek ister ama; arkadaşınızda sizin resimleriniz var mıydı; yoksa arkadaşınıza bulaşmış olan bir virüs, onun aracılığı ile size de gelmiş olabilir mi? Emin olmadan hiç bir linke tıklamayın. Eğer tıklayacaksanız da, antivirüs programınızın güncel olup olmadığından; ve web korumasının açık olup olmadığından emin olmadan linklere tıklamayın. Bu güncelleme ve korumalar var ise, tehlike biraz daha azalmakta; ama tamamen ortadan kalkmamaktadır.
Bilgisayarınızı güncel tutun. İşletim sisteminize gelen tüm güncellemeleri yapın. Bir güvenlik programı ya da antivirüs programı kullanın; ve kullandığınız bu antivirüs programının en güncel şeklini bilgisayarınızda bulundurmayı da ihmal etmeyin. Adobe Reader, iTunes, Flash gibi programlarınızın güncel olmaması, bilgisayarınızın her an tehlikede ve savunmasız olduğunun en geçerli nedenidir.
Bilmediğiniz dosyaları ve yazılımları bilgisayarınıza yüklemeniz gerektiği konusunda uyarı alıyorsanız, bu uyarılara kesinlikle hayır olarak cevap verin. Bir web sitesine girdiğinizde, bir yazılımı yüklemezseniz web sitesinin çalışmayacağını yazıyorsa, bırakın, çalışmasın. Çalışacak başka web siteleri bulursunuz. Bir yazılımı mutlaka yüklemeniz gerekiyorsa Google’de arama yaptırıp, güvenli sitelerden yükleyin; ya da bu konuda fikir alabileceğiniz birilerine danışın.
Anne babalar, çocuklarınızın Facebookta neleri paylaşmamaları gerektiğini onlara açık bir dille anlatın. Evinizin adresini, mail adresini, telefon numarasını paylaşmaması gerektiğini, ne zaman evden ayrılıp tatile gideceğinizi, sizin ne zaman evde olup olmayacağınızı ve onun evde yalnız kalacağını kesinlikle paylaşmamalıdır. Bu tür bilgiler, her zaman kötüye kullanılabilmektedir. Siz evde yokken çocuğunuz kaçırılabilir; siz tatildeyken evinize facebooktan adresinizi alan hırsızlar girebilir. Bu nedenle, bu tür konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaz tatili, ne sizin için; ne de çocuklarınız için işkence haline gelmemelidir.
Anne babalara düşen başka bir görev de, çocukların hangi sitelerde neler yaptıklarını takip etmektir. Çocuklarınız hangi sosyal ağlara üyelerse, siz de o sosyal ağlara üye olup kendiniz için bir profil oluşturun; ve çocuğunuzu arkadaş listenize ekleyin. Görün bakalım çocuklarınız kimlerle arkadaşlık ediyor, neler paylaşıyor; ne gibi yanlışları var… Ve bunları düzeltmek için siz ne gibi önlemler alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Crysis 2 Ön İnceleme ve Crysis 2 nin Konusu başlıklı makalemizde Crysis 2, Crysis 2 nin Konusu ve Crysis 2 Ön İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.