Hızlı Biçimlendirme Ve Tam Biçimlendirme Arasındaki Farklar

Bilgisayarına format atacak olan kişiler genellikle şu sorunun cevabını merak etmektedirler: hızlı biçimlendirme mi daha iyidir; yoksa tam biçimlendirme mi? Bilgisayara format atarken karşınıza çıkan hızlı biçimlendirme ve tam biçimlendirme konularına kısaca bir göz atacak olursak, hızlı biçimlendirmede bir kaç saniyelik zaman dilimi içerisinde sahib diskiniz biçimlendirilmektedir. Tam biçimlendirmede ise, sabit diskinizin tamamı silinmekte; ve arızaları düzeltilerek tamir edilmektedir. Bu durum karşısında, veri kurtarma gibi bir durum söz konusu olamazken, tam biçimlendirme işleminin bir kaç saniye değil bir kaç dakikanızı alacağını da belirtmek gerekmektedir.

Bilgisayar formatını gerçekleştirecek olan kişilerin, bilgisayar formatı sırasında, tam biçimlendirme yöntemini seçmesi gerektiğini belirten uzmanlar, daha etkin sonucun tam biçimlendirme ile alınabileceğini belirtmektedirler.
Hızlı biçimlendirmede ise, sadece sabit disk içerisinde yer alan dosyaların nerelerde kayıtlı olduğunun belirtildiği günlük klasörü silinmektedir. Bunun dışında hiç bir dosyanız zarar görmeden sabit diskiniz hızlı biçimlendirme işlemine tabi tutulmuş olur. Hızlı biçimlendirmede, sabit diskteki günlük klasörü silinerek yerine boş bir klasör getirilir. Hızlı biçimlendirme işlemi, tam biçimlendirme gibi bir format işlemi değildir, sadece veri kurtarmada başvurulabilecek bir sistem iken, sizin güvenliğiniz önemli ise tam biçimlendirmeyi tercih etmeniz gerekmektedir…

Bir önceki yazımız olan Mozilla Firefox 5 Çıktı ve... başlıklı makalemizde firefox 5, firefox 5 yenilikleri ve Mozilla firefox 5 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.