İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüzde, bilgisayar fiyatlarının düşmesi sebebiyle, ikinci el bilgisayara olan rağbet, geçmiş zamanlardakine oranla daha azdır. Masaüstü bilgisayar almak isteyenler, ikinci el bilgisayarlara çok fazla ilgi göstermemektedirler. Dizüstü bilgisayarlarda ikinci el bilgisayara gösterilen ilgi daha fazladır; fakat laptopların da parça bulma problemi olduğu; ve laptop tamirinin zorluğu göz önünde bulundurularak, ikinci el bilgisayar alımında dikkatli olmak gerekmektedir. İsterseniz önce, ikinci el bilgisayar nedir sorusunun cevabını verelim; sonrasında da, ikinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabını bulmaya çalışalım…

İkinci el bilgisayar nedir? İkinci el bilgisayar nedir sorusunun yanıtı, aslında ikinci el bilgisayar kelimesinin içerisinde geçmektedir; ve oldukça basittir. İkinci el bilgisayar nedir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz: İkinci el bilgisayar, bir bilgisayarın, daha önce, bir kişi tarafından kısa süre kullanılması; ve sonrasında başka bir kişiye satılması anlamını taşımaktadır. Bununla birlikte, ikinci el bilgisayarın içerisinde bulunan parçaların güncel olup olmadığının bilinmesi zordur. İkinci el bilgisayarın içinde bulunan parçaların teknolojiye olan uyumları bile şüphelidir.
İkinci el bilgisayar almak isteyenler şunu unutmamalıdırlar: ikinci el bilgisayar alacağınızda vereceğiniz fiyat ile, alacağınız toplama bir bilgisayara vereceğiniz fiyat birbirine yakın olabilir. Bununla birlikte, bazı ikinci el bilgisayarların da günümüz teknolojisine uyumlu olabileceğini; ve uygun fiyatlı; ve güncel teknolojili bir ikinci el bilgisayar bulunduğunda alınabileceğini akıllardan çıkartmamak gerekmektedir.
İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir derseniz, size bu konuda kısaca bilgi verebiliriz.
İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir? İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında işlemci gelmektedir. Alacağınız ikinci el bilgisayarın içerisinde bulunan işlemci sizin işinize yarayacak mıdır?
İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında diğer nokta, alacağınız ikinci el bilgisayarın anakartıdır. Anakartın, hangi işlemcileri desteklediğini bilmeniz önemlidir. Daha sonra RAM yükseltmek istediğinizde, alacağınız ikinci el bilgisayarın anakartı, sizin RAM yükseltmenize izin verecek midir? Alacağınız ikinci el bilgisayara ekran kartı takabileceğiniz bir slot bulunmakta mı? Bu soruların yanıtları, ikinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun da yanıtlarını sizlere vermektedir.
İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ikinci el bilgisayarın içerisinde bulunan sabit sürücünün durumu da yer almaktadır. Sabit sürücünün boyutu ne kadardır, bu sabit sürücünün hızı sizin için yeterli olacak mıdır, ikinci el bilgisayarın sabit sürücüsünün herhangi bir yerinde hasar söz konusu mudur? İkinci el bilgisayarın sabit sürücüsü çalışırken gürültü yapar mı?
İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarından bir başkası da, alacağınız ikinci el bilgisayarın içerisinde bulunan RAM’dir. RAM’in hızı, büyüklüğü; ve modeli, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde midir, bunları iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir.
İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun bir başka yanıtı da, elbette, ikinci el bilgisayarın içerisinde bulunan ekran kartıdır. Ekran kartı bütünleşik ekran kartı kı; yoksa ayrı ekran kartı mı? İkinci el bilgisayarın içerisinde bulunan ekran kartı sizin gereksiniminize yanıt verebilecek mi?
İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, almak istediğiniz ikinci el bilgisayarın içerisinde bulunan sürücülerin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Disket sürücüsü var mı, CD sürücüsü var mı, DVD sürücüsü var mı…? Var olan sürücüler sizin gereksinimlerinizi yeterince karşılayacak mı?

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Ve Bilgisayar Nedir? Bilgisayar Nedir Sorusuna Verilebilecek Yanıtlardan Bazıları başlıklı makalemizde bilgisayar, bilgisayar nedir ve bilgisayar nedir sorusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.