İşletim Sistemi Nedir? İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler

Bilgisayar kullanıcısı olan herkes işletim sistemi kullanmak zorundadır. İşletim sistemi nedir? İşletim sisteminin önemi nedir? İşletim sistemi hakkında bilinmesi gerekenlerden kısa bir özeti bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

İşletim sistemi nedir? İşletim sistemi aslında bir yazılımdır fakat, işletim sisteminin çok gelişmiş bir yazılım olduğunu belirtmekte de fayda vardır. İşletim sistemi, bilgisayarın açılışı sırasında yüklenir; ve diğer yazılımların çalışmasına olanak tanıyan bir yazılımdır. İşletim sistemi bir yazılımken, diğer yazılımları nasıl çalıştırır derseniz, işletim sisteminin bir yazılım; diğer çalıştırdıklarının da uygulama yazılımları olduğunu söylemek, işletim sistemini doğru ifade etmek olacaktır.
İşletim sistemleri bir değil, birden fazladır. Ve tüm işletim sistemlerinin amaçları birbirinden farklıdır. İşletim sistemlerinin, farklı kullanıcı gruplarına hitap ettiğini söyleyebiliriz. Farklı gereksinimleri karşılayan işletim sistemleri, kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlanmışlardır. Takdir edersiniz ki, bir ev hanımı ile, bir işyeri tarafından kullanılan bilgisayarların içeriklerinde bulunan şeyler birbirinden farklıdır. Bu anlamda farklı gereksinimlere cevap verebilmek adına farklı işletim sistemleri kullanırlar. Ev kullanıcıları için görsel yön işletim sisteminde ağırlık kazanırken, işyerlerinde kullanılacak olan işletim sistemlerinin sistem yükü genellikle metin ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? başlıklı makalemizde ikinci el bilgisayar, ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler ve ikinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.