Android Kullananlara Tavsiyeler

Android kullananlara tavsiyelerBu yazımızda Android kullananlara tavsiyelerde bulunup, Android kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Android işletim sistemi bulunan telefon, ya da tablet kullanan bazı kişilerin sık sık virüs aldıklarını duyar, telefonlarının kapanıp açıldığına şahit olursunuz. Ancak bazıları da hiç bu gibi sorunlarla karşılaşmazlar. Peki Android kullanırken nelere dikkat edilmeli? Gelin birlikte bakalım…

Android Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

• Android kullananlara tavsiyeler verirken, öncelikle şunu belirtmekte yarar var: Yeni bir Android işletim sistemi yüklü telefon alırken, fiyatının çok ucuz olmamasına dikkat edin. Bunun nedeni, bu telefonların genellikle güncelleme almamasıdır. Güncelleme alan Android telefonlara, hem yeni özellikler gelir; hem de güvenlik bakımından, performans bakımından daha kolay kullanılırlar. Tabi eğer sıradan bir kullanıcı iseniz, belki de bu güncellemelere ihtiyacınız olmayabilir.

• Android kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, yüklenen uygulamalardır Pek çok kişi, Play Store üzerindeki tüm uygulamaların güvenilir olduğunu düşünmektedir. Oysa ki durum hiç de öyle değildir. Hangi uygulamanın, yükleme öncesinde sizden ne gibi izinler istediğini kontrol edin. Kimi uygulamalar, bilgilerinizin reklamcılara verilmesini sağlarken, kimi uygulamalar ise, sizin SMS’lerinizi okumaktadır. Bu nedenlerden dolayı, uygulamaları yüklemeden önce, o uygulama hakkında kimlerin ne yorum yaptığına, ve kaç kişinin kaç puan verdiğine de bakmalısınız. Çok kişi oy vermişse, ve buna dayanarak bir yüksek oy durumu söz konusu ise, o uygulama o zaman daha güvenilir demektir.

• Facebook, hemen hemen hepimizin telefonunda vardır. Ancak, Facebook uygulaması olsa da, Messenger olmadan, arkadaşlarınızla sohbet edemezsiniz. Bu iki Facebook uygulaması ise, sizin cihazınızın çok fazla kaynak tüketmesine, dolayısı ile yavaşlamasına neden olabilir. İşte bu nedenle, eğer telefonunuzun özellikleri sınırlı ise, Facebook’a web tarayıcı üzerinden, ya da Chrome üzerinden girebilirsiniz.

• Android için hazırlanan bazı uygulamalar, telefonun performansını arttırmak; ya da pil ömrünü uzatmak için öneriliyor olsa da, aslında bu uygulamaların çoğu senelerdir güncelleme almıyor… Ama Android sürekli güncel tutuluyor. Bu nedenle, size fayda sağlayacağını düşündüğünüz uygulamalar aslında hiç de işinize yaramayabilir. Greenify arka planda çalışan, ve kullanılmayan uygulamaları uyutabilme özelliğine sahip, pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bunun haricinde pek bir uygulama kullanmanızı önermiyoruz bu amaç için.

• Android kullanıcılarına tavsiyeler verirken, Son Uygulamalar menüsü altında bulunan, son gezindiğiniz uygulamaların, buradan kapatılmasının bir işe yaramadığını da belirtmemiz gerekmektedir. Son Uygulamalar menüsünde, sık girdiğiniz uygulamaları bulur, bu sayede daha az kaynak harcarsınız; ancak diğer işlemlerinizi buradan yapmanızın bir mantığı bulunmamaktadır.

• Telefon rehberinizde bulunan kişileri Google hesabınıza da yedekleyin, yani eşitleyin. Bu sayede, alacağınız yeni bir telefonda, numaralarınızı kaybetme olasılığınız bulunmayacaktır. Kişiler’in ayarlarına bakarak bu yedekleme, ve eşitleme işlemini gerçekleştirebilir, hatta istediğinizde kişilerinize internet üzerinden de ulaşabilirsiniz.

• Android telefonunuzu rootlama işleminden ise, elinizden geldiğince kaçının. Aksi halde hem telefonunuz garanti kapsamından çıkar, hem çok sayıda hata yapabilirsiniz, hem de bunun için pek bir gereksiniminiz yoktur. Telefonu rootlayarak, farklı Android sürümlerini cihazlarınıza yükleyebilir, aslında size izin verilmeyen uygulamaları kullanabilirsiniz. Ama çok önemli değilse bunu yapmayın…

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.