Android Root Hakkında Bilgiler

Android RootBu yazımızda sizlere Android Root ile ilgili bilgilerden söz ederek, Android Root nedir, Android Root ne işe yarar, Android Root zararları nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Android Root hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım:

Android telefon; ya da tabletlerinizin, size ait olmayan bazı yetkilerini, size ait hale getirerek, cihazınızın sistem dosyaları, ve tüm ayarlarına ulaşabilmek adına gerçekleştirmeniz gereken işlem Android Root olarak adlandırılır, ve Android Root nedir sorusunun yanıtı olarak belirtilebilir.
Android Root ne işe yarar? Android işletim sistemini kullanan cihazınızı fabrika ayarlarına döndüreceğiniz zamanlarda gerçekleştireceğiniz yedekleme işlemi ile, cihazınızın belirli bazı ayar, ve kayıtlarını yedek altına alırken, Android Root edilmiş cihazınızın yedeğini aldığınız, ya da geri yüklediğinizde, tüm yedekleri alır, ve yine, aldığınız tüm yedekleri geri yüklersiniz. Yani, uygulamalar da dahil olmak üzere, cihazınızı format sonrasında, bıraktığınız gibi bulabilirsiniz.
Yurt dışına sık sık çıkanların da işine yarayan Android Root, Android işletim sistemi bulunan cihazınızdan, bir başka cihazınızı internete bağladığınız zamanlarda, sizden ek ücret talebinde bulunulduğunu bilirler. Ancak eğer cihazınızda Android Root varsa, ücretsiz olarak internete, diğer cihazlarınızı da bağlayabilirsiniz. Ancak bu durum, kullanılan GSM operatörünün şartlarına uygun olmayabilir…
Android işletim sistemi bulunan cihaz için, markanın ürettiği ROM dışında, farklı ROM’ların da cihaza yüklenmesi olanaklı hale geliyor, ve böylelikle, işletim sistemini daha çabuk yükseltebileceğiniz gibi, güvenlik yamalarını da daha kolay almanız olanaklı hale gelebiliyor.
Android Root ne işe yarar diyenler, cihazı aldıklarında, cihaz içerisinde yüklü olan, ve silemedikleri uygulamaları, Android Root sonrasında silebilmenin rahatlığını yaşayabiliyor. Bunun yanında, işlemcilerinin saat hızını arttırabildikleri gibi, cihazlarının oyun performansını da arttırabiliyorlar.
Gördüğünüz gibi Android Root işlemi oldukça yararlı… Peki ya Android Root zararları hakkında bilgi sahibi misiniz? Dilerseniz hemen Android Root zararları ile ilgili bilgileri de sizler için aktaralım:
Android Root zararları: Her şeyin öncesinde, Android Root işlemini geri almaz, ya da alamazsanız, ve bu esnada telefon, ya da tabletinizde bir problem meydana gelirse, cihazınızın garantisinden yararlanamazsınız. Geri almanız durumunda ise, garantidan yararlanmanız tamamen firmanın insiyatifine kalmıştır. Android Root zararlarından bir diğeri de, belki de cihazınızın, hiç kullanılamayacak hale gelecek olması. Aynı zamanda, zararlı bir uygulamayı, rootsuz bir cihaza yüklediğinizde, sadece cihazın yetkisi kadar bir zarara neden olacak iken, rootlu bir cihazda, tüm yetkilerden yararlanarak, zararları daha üst seviyelere ulaştırabilecektir. Ayrıca, eğer ki Android işletim sistemi ile ilgili yeterince bilginiz yoksa, siz dahi telefon; ya da tabletinize zarar verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.