Android’de Klasör Gizleme Nasıl Yapılır?

Android klasör gizlemeMasaüstü bilgisayarlarda kolaylıkla yapabildiğimiz pek çok işlemi artık android cep telefonlarında ve tabletlerinde de yapmaya başladık. Özellikle son zamanlarda klasör gizleme nasıl yapılır gibi sorular artmaya başladı. Biz de bu sorulara cevap olması ve siz değerli okurlarımıza faydalı olması dileğiyle klasör gizleme Android cihazlar için nasıl yapılıyor ondan bahsedeceğiz.

Android cihaz kullanıcılarının dosyalarını veya klasörlerini gizleyebilmek ya da şifreleyebilmek için pek çok uygulama hali hazırda bulunmaktadır. Fakat bunların hiçbirisine gerek kalmadan klasör gizleme nasıl yapılır onu anlatacağız. Böylece cihazınıza herhangi bir uygulama kurmadan klasörlerinizi gizleyebileceksiniz.

Her birimizin akıllı cihazlarının markaları farklı farklı olsa da sonuç itibarıyla android kullanıcısı olduğunuz için bahsettiğimiz menüler birbiri ile benzer isimlerde olabilir. Bu nedenle burada yazdığımız gibi bir isim yoksa mutlaka benzer isimler bulunacaktır. İşlemleri yaparken bu hususu göz önünde bulundurmalısınız.

İlk olarak klasör gizleme Android cihazlar için uygulamalardan Dosyalarım seçilir. Ardından gizlemek istediğimiz dosyaların Tüm Dosyalar adı altında olduğunu varsayarak Tüm Dosyalar seçilir. Ardından gizlemek istediğiniz klasörlerin olduğu yerden herhangi bir dosya seçilir. Üzerinde basılı tutularak Yeniden Adlandır denilir. Yeniden adlandırırken ismini değiştirmeden başına “.” İşareti konulur. “.” İşaretinin hemen ardından boşluk olmadan dosyanın ismi aynen kalmalıdır. Ardından Tamam butonuna basınca klasörümüz gizlenmiş olacaktır. Bundan sonra ilgili yere girenler klasörlerinizi gizlendiği için göremeyecekler. Siz ise bu klasörleri tekrar görmek istediğinizde ilgili klasörlerin yer aldığı alan açıkken telefonun menü tuşuna basarak Ayarlar’a gelmelisiniz. Buradan da “ Gizli Klasörleri Göster “ kutucuğuna tik attığınızda gizlemiş olduğunuz klasörler ortaya çıkacaktır.

Akıllı cihazların yanı sıra bilgisayarlarda klasör gizleme not defteri ile herhangi bir programa gerek kalmadan yapılabilmektedir. Bunun için sadece birkaç satır kod yeterli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.