iPhone 4S’e iOS 9 Yüklenir Mi?

iPhone 4S'e iOS 9 yüklenir miBundan tam dört sene önce piyasaya sürülen, ve sonrasında da yoğun bir şekilde, Apple fanatikleri tarafından beğeni toplayan iPhone 4S, iOS 9 güncellemesi de dahil olmak kaydı ile tam dört iOS güncellemesi aldı. Ama aslında önemli olan iPhone 4S’in almış olduğu iOS güncellemesi değil, önemli olan, iPhone 4S’in almış olduğu iOS güncellemesini ne kadar kaldırıp kabul edebileceği… Mesela, iPhone 4S’e iOS 9 yüklenir mi? Yazımız içerisinde bu sorunun yanıtını bulabileceksiniz…

iPhone 4S’e iOS 9 Yüklenir Mi?

Eğer cihazınızda 1.3 GB boş alan varsa, iOS 9 güncellemesini iPhone 4S cihazınız için yükleyebilirsiniz. Apple, iOS 8’de yaşanan pek çok problemin de iOS 9 güncellemesi ile birlikte ortadan kalkacağı sözünü zaten verdi. Örneğin, uygulamaları kullandığınızda pil tüketiminiz, iOS 9 güncellemesi ile daha az olacak, bununla birlikte, iOS 8’de, açmış olduğunuz uygulamaların kilitlenmesi şeklinde yaşamış olduğunuz problem iOS 9 güncellemesi ile birlikte ortadan kalkacak… Peki ama bunlar, iPhone 4S’e iOS 9 güncellemesini yüklemek için yeterli şeyler mi?

iOS 9 güncellemesi ile, çoklu görev işlevlerinin yenilenmesi durumu söz konusu; bu yenileme iPhone 4S’te de uyumlu çalışıyor. Ancak, iPhone 4S, sahip olduğu 3.5 inç ekranı ile, daha büyük ekranlar için tasarlanmış olan iOS 9’u rahat kullanamamanıza neden oluyor. Ki zaten bunu, güncellemeyi yapmanızın hemen sonrasında telefonunuza bakar bakmaz anlayabiliyorsunuz.

Bunun yanında, iPhone 4S ile iPhone 6 arasında fark olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu fark, aslında olması gereken bir durumu ortaya çıkartıyor. iOS 9 güncellemesi sonrasında, uygulamalar iPhone 4S’te daha yavaş açılıyor… Tabi ki iPhone 6’ya göre… Yani, olması gerektiği gibi, eleştiriye çok da açık bir durum değil… Ama aynı eleştiri kapalılığı durumunu kamera için söylememiz zor; çünkü, iPhone 4S, iOS 9 güncellemesini almasının sonrasında, kameranın açılmasında yavaşlama yaşatıyor…

iPhone 4S için iOS 9’un sunmuş olduğu avantajlardan biri de düşük güç modu… Bunun ne demek olduğuna bakmak istersek: arka planda çalışan uygulamalarınızdan bazılarını kapatmanıza, ya da görsel efektlerinizden kısıtlama yapmanıza gerek kalmadan, pilinizi daha uzun süre kullanabiliyorsunuz. Bu da size, gün içerisinde cihazınızı daha etkin kullanabilme olanağını sunmuş oluyor.

iOS 9 güncellemesinde yer alan tüm avantajların iPhone 4S için sağlanmasının söz konusu olmadığını da belirtelim… Örneğin Touch ID iPhone 4S için çalışmıyor. Ama avantajları da yok değil… Peki tüm bu avantaj, ve dezavantajları göz önünde bulundurduğumuzda, iOS 9 güncellemesini almalı mı; yoksa almamalı mıyız?

Eğer cihazınızda hala iOS 7 kullanıyorsanız, iPhone 4S ile oldukça uyumlu olduğunu biliyorsunuz demektir. Bu nedenle, güncellemeyi yapmadan önce iyi düşünmelisiniz; ama iOS 7 için de geliştirmelerin yakın zamanda biteceğini hatırlamalı, kararlarınızı buna göre dikkatlice vermelisiniz. iOS 8 kullanıyorsanız, cihazınızda zaten bazı problemler var demektir. iOS 9 güncellemesini bu nedenle alabilirsiniz; ama bunun da, var olan problemleri bitirip, yerine yenilerini getireceğini hatırlamalısınız. Kısacası, karar size ait… Ve ne istediğinize…

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.