İşletim Sisteminin Çeşitleri Nelerdir? İşletim Sisteminin Görevleri

Bu yazımızda sizlere işletim sistemi ile ilgili detaylı bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. İşletim sisteminin görevleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan işletim sisteminin görevlerini öğreneceğiniz gibi, işletim sisteminin çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan işletim sisteminin çeşitlerini de yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde, hiç zaman kaybetmeden, işletim sistemi ile ilgili bilgilerimizi edinmeye başlayalım:

İşletim sisteminin görevleri nelerdir? Genel olarak tüm bilgisayarlarda, hatta cep telefonlarında bulunan işletim sistemleri, işletim sisteminin görevleri arasında yer alan, içerisinde bulunduğu cihazın yazılım, ve donanımını yönetmek ile yükümlüdür. İşletim sisteminin görevleri arasında yer alan diğer bir unsurun da, kullanılan cihazlarda yer alan uygulamalar ile, cihazın donanımı arasında bağlantı kurmak, ve bu bağlantının, tutarlı şekilde devam etmesini sağlamaktır.
İşletim sisteminin çeşitleri nelerdir? İşletim sisteminin çeşitleri arasında ilk olarak gerçek zamanlı işletim sistemlerinden söz etmemiz gerekmektedir. Gerçek zamanlı işletim sistemleri, aynı anda farklı birimleri, ve de farklı sistemleri kontrol edebilme yeteneğine sahiptirler. Gerçek zamanlı işletim sistemleri genellikle bilimsel çalışmalarda kullanılmaktadırlar. İşletim sisteminin çeşitleri arasında tek görev için hazırlanmış olan işletim sistemlerinden de söz etmek gerekmektedir. Genellikle bu işletim sistemleri, bir kişi tarafından kullanılmakta olan; ve her daim aynı şeyin yapılması için tasarlanmış olan işletim sistemleridir. Çok görev yapabilen işletim sistemlerinden de söz etmek gerekmektedir. Bu işletim sistemlerini de tek kullanıcı kullansa dahi, işletim sistemi içerisinde, aynı anda birden fazla şey yapabilmek olanaklıdır. Çok kullanıcı için tasarlanmış işletim sistemlerinden ise, aynı anda farklı kullanıcıların yararlanması olanaklı hale getirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

“İşletim Sisteminin Çeşitleri Nelerdir? İşletim Sisteminin Görevleri” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.