İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranları Neden Değişti? Windows XP Neden Düşüşte?

Bu yazımızda sizlere kısaca, işletim sistemlerinin kullanım oranlarından söz etmek istiyoruz. İşletm sistemlerinin kullanım oranları ile ilgili bilgi sahibi olmak istediğimizde, karşımıza, bundan kısa süre öncesine kadar birinci olarak çıkan Windows XP yerini Windows 7’ye bıraktı, peki ama neden?

İşletim sistemlerinin kullanım oranlarına bakılarak, Windows XP’nin birincilik koltuğunu Windows 7’ye kaptırmasının nedenini, Windows XP’nin başarısızlığı olarak açıklayamayız. Windows XP, işletim sistemlerinin kullanım oranlarına bakıldığında, oldukça başarılı bir dönem geçirmiş bulunmaktadır; bununla birlikte, Windows XP’nin sonrasında gelen Windows Vista işletim sisteminde, aranan başarıya ulaşılamamıştır. Windows Vista’nın sonrasında ise, işletim sistemi olarak geliştirilen Windows 7 ile birlikte, işletim sistemlerinin kullanım oranlarında bir değişme yaşanmıştır. Nedenine gelince:
Windows 7’nin işletim sistemleri arasına girmesinin sonrasında, bilgisayar fiyatlarında, ciddi anlamda bir düşüş meydana gelmiş, ve pek çok firma, haftasonu kampanyaları, özel gün kampanyaları, ve bunun gibi kampanyalar ile, bilgisayar fiyatlarını oldukça aşağılara çekmişlerdir. Bilgisayarında Windows XP yüklü olan pek çok kişi, ben de dahil olmak üzere, bilgisayar fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte, içerisinde Windows 7 yüklü olarak elimize ulaşan bilgisayarları kullanmaya başladık. Windows XP’li bilgisayarlarımızı ise çöpe gönderdik…
İşletim sistemlerinin kullanım oranlarında, Windows 7’nin zirveye çıkmasındaki bir diğer neden de, pek çok kişinin, artık bir değil iki tane bilgisayar kullanıyor olması; ve satın alınan ikinci bilgisayarın içerisinde de yine Windows 7’nin yüklü bulunması…
kısacası, işletim sistemlerinin kullanım oranları bizim için bir sürpriz değil. Tahminim şu ki: kısa süre sonra yayınlanacak olan Windows 8, Windows 7’nin başarısını yakalayamayacak, bunun nedeni ise, pek çok kişinin, Windows 7’li bilgisayarları, bilgisayar fiyatlarının indirimli olduğu bu dönemde yüklemiş olması; ve ortalama bir kullanıcı, zaten var olan Windows 7 lisansını, Windows 8 lisansı ile değiştirmeyecektir. Windows 7, ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan kullanıcılar yerlerinde kalacaklarından dolayı, Windows 8’in, Windows Vista ile, Windows XP arasında bir çizgide, işletim sistemlerinin kullanım oranları başlığı altında yer alacağını tahmin etmekteyim.

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.