Neden Linux Kullanmalıyım?

Linux isletim sisteminin avantajlariGünümüzde pek çok işletim sistemi mevcut; bunlardan bazıları masaüstü bilgisayarlarda, bazıları akıllı telefonlarda, bazıları ise web sitesi sunucularında kullanıldığında daha verimli çalışıyor. Masaüstü bilgisayar, akıllı telefon; ve web sunucularının her üçünde de yaygın olarak kullanılan işletim sistemi ise Windows; ancak en verimli çalıştığı yer masaüstü bilgisayarlar… Web sunucularında en sağlıklı çalışan işletim sisteminin ise Linux olduğunu söyleyebiliriz. Ancak günümüzde, masaüstü bilgisayarların %2’sinde de Linux kullanılıyor… Bu, söz konusu işletim sisteminin, masaüstü bilgisayarlarda elde ettiği en önemli başarı… Peki aklınızdan, neden Linux kullanmalıyım sorusu geçiyor mu? Bu yazımızda sizlere, Linux işletim sisteminin avantajları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan, Linux işletim sisteminin avantajlarından söz edeceğiz…

Linux İşletim Sisteminin Avantajları Nelerdir?
Neden Linux Kullanmalıyım?

• Linux işletim sisteminin avantajları arasında ilk olarak onun kolaylığından söz etmek gerekiyor. Web sunucularda yaygın, ve başarılı olarak kullanılması dolayısı ile, onu sadece geliştiricilere yönelik olarak düşünmemelisiniz. Bir Linux işletim sistemini bilgisayarınıza yüklemek istediğinizde, PDF dosyalarını okumak için, resim düzenlemek, dosya düzenlemek için extra program yüklemenize gerek kalmayacak, çünkü bunlar genellikle Linux işletim sisteminin içerisinde zaten var olarak elinize ulaşıp, bilgisayarınıza yükleniyor.

• Bildiğimiz gibi, Windows, her yeni geliştirdiği sürümünde, masaüstünü gündeme getiriyor. Linux işletim sisteminden daha iyi olduğu anlamına mı geliyor peki bu? Kesinlikle hayır. Linux’un masaüstü de hem yeniliklere açık, hem gelişmiş, hem de güzel; öyle ki, diğer masaüstü örneklerine rakip olacak türden…

• Linux işletim sisteminin avantajları arasında yer alan bir diğer nokta da, web tarayıcısı sayesinde, başka hiç bir programa gerek duymadan pek çok işlem yapabilmeniz… Örneğin, Office dosyalarınızı çevrimiçi düzenleyebilir, Netflix izleyebilir… bunun gibi daha pek çok şey yapabilirsiniz.

• Pek çok program Windows’a göre hazırlanıyor olabilir, Windows’ta kullandığınız bazı programları Linux’ta kullanamayabilirsiniz, ama hiç bir eksiklik de hissetmeyeceğinizi belirtelim, ki zaten Linux için geliştirilen programların sayısı da her geçen gün artmakta.

• Aynı durum oyunlar için de geçerli, ve pek çok oyun şu anda Windows’ta olduğu gibi Linux’ta da çalıştırılabiliyor. Peki Linux için geliştirilmemiş oyunlar? Onların da farklı çalıştırılabilme yolları mevcut. Yani oyun konusunda pek bir sıkıntı yaşamazsınız…

• Bildiğimiz gibi Windows’un sevdiğimiz bir sürümü denk geldiği zaman, ondan vazgeçip bir üst sürüme kolay kolay geçemiyoruz, çünkü arayüz değişimi söz konusu oluyor; ve alışıp alışamayacağımızı bilemiyoruz. Ama Linux, her ne kadar gelişse de tutarlı olduğundan dolayı, kullanıcılarına tedirginlik yaratmıyor.

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.