Telefonlarda Hangi İşletim Sistemi Daha İyi? Android Mi İos Mu?

telefonlarda hangi işletim sistemi daha iyiBu yazımızda sizlere, telefonlarda hangi işletim sistemi daha iyi sorusunun yanıtları hakkında, kişisel görüşlerimizi paylaşacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Android mi Windows mu, Android mi İos mu, Windows mu İos mu… şeklindeki sorular, pek çok kişinin kafasını karıştırıyor, çünkü, gerek, tabletlerde hangi işletim sistemi daha iyi, ve gerekse de telefonlarda hangi işletim sistemi daha iyi sorularının yanıtlarına göre telefon, ya da tablet alınıyor, ve marka seçiliyor. O halde hemen bakalım, hangi işletim sistemi daha iyi, telefonlarda hangi işletim sistemi daha iyi, tabletlerde hangi işletim sistemi daha iyi…

Android mi Windows mu? İos mu Windows mu? Gerek Android, gerekse de İos tarafından geliştirilen uygulamalar, sürekli olarak güncellenen sürümler, henüz yeni yeni piyasada, ”Ben de varım” diyen Windows için biraz yeni kavramlar. Windows Phone uygulama mağazasında 120.000’den fazla uygulama var, ancak yeni uygulamaların geneli Android; ve İos için öncelikli olarak geliştiriliyor. Çünkü, hem Android, hem de İos’un kullanıcısı Windows Phone’den daha fazla, ve bu nedenle, diğer iki işletim sisteminden elde edilecek olan kazanç, yeni bir uygulama için Windows Phone’de elde edilecek kazançtan daha fazla. Ancak, eğer ki gelişmeleri çok yakından takip etmenize gerek olmadığını düşünüyorsanız, Microsofr güvencesi ile sunulan Windows Phone işletim sistemine sahip telefon, ve tabletleri, uygun fiyatları ile rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
Android mi İos mu? Google güvencesi ile, hızlı bir şekilde güncellenen Android’i tercih etmek istiyor, ve paraya kıyabileceğinizi düşünüyorsanız, Android 4.4.2 günümüzün en güncel işletim sistemi olmakla birlikte, alınacak olan tablet, ya da telefonun da bu sürümü kaldırabilip kaldıramayacağına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü, her ne kadar güncel de olsa, gerek işlemcisi, gerekse de RAM’i, ve grafik işlemcisi düşük olan bir tablet; ya da telefon, oyunlarda, program ya da uygulamalarda sürekli kasmalar yaşayabilir, ve bu durumda cihazı suçlamak gibi bir durum içerisine girebilirsiniz. Qualcomm Snapdragon 800 – 801 en gelişmiş işlemciler olmakla birlikte, işlemcilerin dört çekirdekten daha az, ya da 2 GHz’den daha düşük olmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Grafik işlemci, Adreno 330, ya da Adreno 320 olmalı, RAM ise en az 2 GB olmalı, mümkünse 3 GB RAM ile gelen telefon; ya da tabletler tercih edilmelidir. Android içerisinde sürekli yeni uygulamalar, ve oyunlar uygulama mağazası aracılığı ile kullanıcıya sunulmakta, ve var olan uygulamaların güncellemeleri de kullanıcılara aktarılmakta, ve sürekli olarak açıklar kapatılarak cihazların, veri, ve bilgilerin güvenliği garanti altına alınmaktadır. İşletim sistemi sürüm güncellemesi yavaş bir şekilde cihazlara dağıtılmakta, ve herhangi bir hata durumunda, güncelleme yüklememiş olan kullanıcılara henüz yeni güncelleme ulaşmadan iptal edilmekte, problemin çözümü sonrasında güncelleme yeniden aktif edilmektedir. Android işletim sistemini kullanan çok sayıda marka bulunduğundan dolayı da, kullanıcının seçim şansı oldukça fazla olmaktadır.
İos mu Android mi sorusunun yanıtına İos diyenlerin sayısının da çok ciddi olduğunu belirtelim. Bu noktada, bizim önerimiz İos’tan yana değil. Fiyat olarak yüksek rakamlara satın alınıyor olan İos işletim sistemine sahip cihazların özelliklerine baktığımızda, düşük ekran boyutu, düşük RAM, düşük pil düzeyi… gibi özelliklerle karşılaşıyoruz. Buna gerekçe olarak, işletim sistemi İos’un çok fazla RAM, ya da işlemciye gereksinim duymuyor olması gösteriliyor. iTunes kullanımı gerçekleştirmeden cihaza müzik yüklenmesi gibi bir durum zor olarak görülüyor. Bunun nedeninin de, güvenlik problemi ile karşılaşılmaması olduğu belirtiliyor. Ama aslında, İos cihazlar bize göre kullanıcıyı biraz yoruyor, hatta, teferruatla uğraşmak istemeyenleri, pek çok şeyden mahrum bırakıyor. Örnek vermek istersek: bir Android işletim sistemine sahip telefon kullanan kişinin zil sesi sürekli olarak, pratik bir şekilde değişirken, iPhone kullanan kişilerin zil sesleri genellikle birbirinin aynısı oluyor. Ancak İos’un kasasının diğerlerinden daha sağlam olduğu belirtiliyor. Apple güvencesi ile sunulan İos işletim sistemine sahip cihazların sayısı ne yazık ki çok sınırlı… Telefon tercihiniz sadece iPhone modelleri arasından yapılabiliyor, tablet tercihi için ise iPad’dan başka alternatifiniz yok. Ancak uygulama gelişiminde İos da Android kadar hızlı olabiliyor. İos kullanımı genellikle kişileri ”Klas” ya da farklı yapıyor… Fiyatların uçukluğundan söz etmiyoruz bile… Küçük ekranı dolayısı ile İos işletim sistemi yüklü olan cihazlarda film, ya da video izlemenin de çok keyifli olduğunu söyleyemeyiz.
Elbette seçim sizin, son söz sizin, cihazları kullanacak olan kişiler sizlersiniz, ve telefonlarda hangi işletim sistemi daha iyi, ve hangi işletim sistemi daha iyi sorusunun yanıtını kullanım türüne göre verecek olanın da yine siz olduğunuzu belirtmemiz gerekiyor. Ve tercihiniz her ne olursa olsun, sizin için en iyi olmasını, sizi yanıltmamasını umuyoruz…

Bir önceki yazımız olan Vodafone 3GS iPhone Kampanyası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde iPhone, Red ve Vodafone hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.