Mainframe Bilgisayarlar Mainframe Sistemler

Bilgisayar türleri arasında Mainframe bilgisayarlar hakkında bilgi edinmek istediğimizde, karşımıza bir ana bilgisayar çıkar; bu ana bilgisayara bağlı tüm bilgisayarlar, yaptıkları işlemleri aslında ana bilgisayar üzerinden yaparlar. Mainframe bilgisayarlarda ı/o kanalı bulunmaktadır. ı/o kanalına farklı birimler takılır; bu birimleri kullanan herkes, kendi birimi için farklı bir işletim sistemini; ve farklı donanımları çalıştırıp kontrol edebilir.

Mainframe sisteminin kullanıldığı yerlerdeki aktif yazılım genellikle cobol dili ile hazırlanmaktadır. Mainframe sisteminin kullanıldığı yerlerde kullanılan yazılım için karşılaşılan diller arasında assembly ve pl/ı dillerine de cobol kadar sık olmasa da rastlanabilmektedir.
Mainframe sistemler eski yazılım sistemlerini de destekleyebilirler. Bu nedenle, yeni yazılımlara mainframe bilgisayarlarda sık olarak rastlanmamaktadır Bu nedenledir ki mainframe bilgisayarların teknolojiyi yakından takip edemediğini söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Mainframe bilgisayarlar, eğitim sisteminde her geçen gün kendilerine daha az yer bulmaktadırlar. Bununla birlikte, mainframe bilgisayarların yıllık ya da aylık kiralama ücretleri de oldukça maliyetlidir. Tüm bu nedenleri bir araya getirdiğimizde ise, mainframe sistemlerinin bir takım dezavantajları olduğunu görmüş oluruz.
Mainframe bilgisayarların dezavantajlarından sonra, avantajlarına da bakmak istersek: Mainframe bilgisayarların avantajları arasında ilk sırada, mainframe sistemi çalışırken, sistemdeki donanımların çıkartılıp takılabilmesinin mümkün olabildiğini bilmek gerekmektedir. Mainframe bilgisayarların avantajlarından bir diğeri de, mainframe sistemler bozulduklarında, derhal paralel sistemin devreye girebilmesidir. Hatanın nereden kaynaklandığı kolayca bulunur; ve çözülür. Aynı zamanda, mainframe bilgisayarların avantajlarından bir diğeri de, mainframe bilgisayar içerisindeki kaynakların, birbirinden tamamen izole edilmiş birimler tarafından paylaşılabilmesidir. Bu bize şunu gösterir: mainframe sistemlerde veri kaybı yaşanması riski çok düşüktür.
Mainframe bilgisayarlar, belirtilmiş olan tüm avantajları nedeniyle, kullanımından vazgeçilmeyecek olan sistemler içerisinde görülmektedir. Pek çok banka mainframe sistemini kullanmakta; ve IBM gelirlerinin %5’ini de mainframe bilgisayarlar oluşturmaktadır. Mainframe bilgisayarların tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de, elbette ki, vazgeçilemeyen alışkanlıklardır…

Bir önceki yazımız olan Süper Bilgisayarlar Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde bilgisayar türleri ve süper bilgisayarlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.