AMD Fusion İle Masaüstü Bilgisayarlar Çok Özellikli

Pek çok kişi günümüzde, dizüstü bilgisayar; ya da tablet PC kullanmayı tercih etmektedir. Çünkü gerek dizüstü bilgisayarlar; ve gerekse de tablet PC’ler, taşınabilmeleri kolay, her ortamda internete bağlanabilmemizi sağlayan bilgisayarlar olarak bilinmektedirler. Kısacası, masaüstü bilgisayarlar uzun zamandan bu yana rafa kaldırılmış durumdadır. Ancak bir de, masaüstü bilgisayarların rahatlığından vazgeçemeyenler vardır. Neden masaüstü bilgisayarları rafa kaldıralım ki? Masaüstü bilgisayarlar, pek çok özellikleri ile dizüstü bilgisayarlardan avantajlıdırlar aslında. Bu konuda bir AMD yetkilisinin açıklamalarından kesitler yapmakta fayda görüyoruz:

Pek çok kişi, bir masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayar almak için bilgisayar satış noktalarına gitmiştir son zamanlarda. Çünkü dizüstü bilgisayarlar hem çok küçük; hem ince; hem de şıktırlar. Masaüstü bilgisayarlar ise, çok güçlüdür; ancak büyüktür; ve görselliğe çok da fazla önem vermemektedir. Bilgisayar üreticilerinin oyun canavarlarını hedef alarak bilgisayar ürettiklerini düşünebilirsiniz; ve bu nedenden dolayı da dizüstü bilgisayar almayı aklınıza koymuşsunuzdur.
Peki neden siz de bir dizüstü bilgisayar seçiyorsunuz da masaüstü bilgisayarlardan uzak durmayı tercih ediyorsunuz? Oysa ki masaüst bilgisayarların özellikleri çok kısa zaman dilimlerinde geliştirilmektedir. Masaüstü bilgisayarların performansları çok yüksektir. Masaüstü bilgisayarlar güçlü olmaları nedeniyle, açmak istediğiniz programları yavaş değil, hızlı bir şekilde açmaktadırlar. Masaüstü bilgisayarların parçaları da, tahmin ettiğinizden çok daha basit bir şekilde yükseltilebiliyor. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan yazılımların büyüklüğü ne olursa olsun çalıştırılabiliyor….
Masaüstü bilgisayarlar ile ilgili yukarıda sayılabilen avantajlar, masaüstü bilgisayarları sevmemiz için var olan pek çok nedenden sadece bir kaçıdır. Ve, sözlerini dikkate almamız gereken AMD yetkilisi, açıklamalarına devam ediyor: ”masaüstü bilgisayarları, eski tip tüplü televizyonlara benzetebilirsiniz; onların da taşınması çok zordu ve bir kaç kişiye ihtiyaç vardı; masaüstü bilgisayarların da taşınması için bir kaç kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak iddia ediyorum: masaüstü bilgisayarlar, pek çok dizüstü bilgisayara göre çok daha iyi performansa sahipler.”
AMD yetkilisi kendi kendine yaptığı sorgulamalara devam ediyor; ve düşünüyor: masaüstü bilgisayarların daha çok tercih edilmesi için neler yapabiliriz? Biraz daha küçültebiliriz. Görüntüsünü daha şık hale getirebiliriz. Güçlü masaüstü bilgisayarların çok da fazla enerji harcamamasını sağlayabiliriz… Nasıl mı? İmkansız mı dediniz? Aslında hiç de imkansız değil. AMD Fusion; diğer adı ile AMD-APU ile bunların hepsi gerçek.
AMD Fusion, tek parça üzerinde dört çekirdek işlemci barındırabiliyor. AMD Fusion DirectX 11 işleyebilen bir grafiğe sahip. AMD Fusion 18 W elektrik harcıyor; yani AMD Fusion, bir ampulün 1/5’i kadar elektrik harcıyor. AMD Fusion ile yüksek çözünürlükteki videolarınızı izleyebilirsiniz. AMD Fusion ile bilgisayarınızı televizyonunuza bağlayabilirsiniz. AMD Fusion ile sunum ve grafik çalışmaları yapabilirsiniz. AMD Fusion ile yüksek kalitede resimlerinizi görüntüleyebilirsiniz…
Kısacası AMD APU ile bir bilgisayardan beklediğiniz herşeyi, yüksek kalitede gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede, masaüstü bilgisayarların da hakları yenmemiş olur; ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.