Modemde Kablosuz Ağ Ayarları Nasıl Yapılır?

modemde kablosuz ağ ayarlarıPek çoğumuz, modemde kablosuz ağ ayarlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi değil. Bu yazımızda sizlere, modemde kablosuz ağ nasıl açılır, modemde kablosuz ağ nasıl kapatılır gibi soruların yanıtları ile birlikte, genel olarak modemde kablosuz ağ ayarlarını detaylı bir şekilde Superonline servis sağlayıcısı, ve Huawei modem üzerinden anlatmaya çalışacağız…

Eğer, Superonline kullanıyorsanız, ve modeminizin markası Huawei ise, modemde kablosuz ağ ayarları için ilk olarak bir internet sayfası açın; ve bu sayfada adres satırına, 192.168.1.1 yazıp Enter’leyin. Karşınıza modem arayüzü çıkacak. Bu sayfaya daha önce giriş yapmadı iseniz, kullanıcı adını admin, şifreyi de superonline olarak belirleyebilir, sonrasında da Giriş Yap’a tıklayabilirsiniz. İlk kullanımınızda bu bilgileri girdi, ve Giriş Yap’a tıkladı iseniz, sizden, kendiniz için yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Burada, büyük küçük harf; ve rakam kullanarak, en çok 16 karakterli bir şifre yazabilirsiniz. Sonrasında yeni şifrenizi onaylayarak, modemde kablosuz ağ ayarlarını yapmaya başlayabilirsiniz.

Burada ilk olarak sol menüden Durum; ve hemen altından Aygıt tıklanmış olmalıdır. Eğer farklı bir durum söz konusu değil ise zaten girişiniz bu şekilde gerçekleşecektir. Sonrasında yapmanız gereken sayfanın orta kısmına bakmak. Burada, Kablosuz Ağ Durumu’nun sağ tarafında Etkin değil yazıyor ise, kablosuz ağ bağlantınız kapalı demektir. İnternete modeminiz üzerinden sadece kablolu olarak bağlanabilirsiniz. Ama bu kısım Etkin olarak görünüyor ise, modeminizden kablosuz internet kullanımı da gerçekleştirebilirsiniz.

Diyelim ki durum değiştirmek istiyorsunuz… Modemde kablosuz ağ nasıl açılır, ya da modemde kablosuz ağ nasıl kapatılır sorusunun yanıtı için, üst menüye bakmanız gerekiyor. Burada Kablosuz Ağ Ayarları’nı bulacaksınız ki zaten hemen ikinci sırada yer almaktadır. Kablosuz Ağ Ayarları’na tıkladığınızda, Kablosuz Ağ Ayarları’nın hemen yan tarafında bir kutucuk göreceksiniz. Bu kutucuk işaretli ise, kablosuz ağ aktiftir. Ancak işaretli değil ise, bu durum kablosuz ağın kapalı olduğunu gösterir. İsterseniz Aktif’i işaretler; ve kablosuz ağınızı açarsınız; ya da isterseniz var olan işareti kaldırarak, kablosuz ağı kapatabilirsiniz.

Modemde kablosuz ağ ayarları içerisinde yer alan güvenlik; ve şifre ayarlarını da aynı kısımdan gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada önemli olan, modem arayüzünün şifresini unutmamanızdır. İşlem zor olmadığı gibi, hiç bir riski de yoktur. Rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kablosuz ağ kullanımınızı kendiniz sabitlerseniz, blgilerinizin güvenliğini, bilgisayarınızı; ve dolayısı ile kendinizi de sağlama almış olursunuz…

Bir önceki yazımız olan WiFi Şifremi Nasıl Bulurum? başlıklı makalemizde WiFi şifremi nasıl bulurum, WiFi şifremi nasıl öğrenebilirim ve WiFi şifremi unuttum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.