Mozilla Firefox 5 Çıktı ve…

Geçtiğimiz günlerde, Mozilla Firefox 5, bilgisayarlarımıza bir güncelleme ile birlikte geldi. Mozilla firefox kullanıcıları, yaptıkları küçük bir güncelleme ile, Mozilla firefox 5’i bilgisayarlarına yüklediler. Ve görüntü olarak, Mozilla Firefox 5’in, Mozilla firefox 4’ten çok fazla farkı olmadığı söylentilerine her gün bir yenisi eklendi. Görüntü olarak çok fazla bir değişim yaşamamış olan Mozilla Firefox 5’in, ölümünün yaklaştığı düşünülse de, aslında mozilla firefox 5, biz görsek de görmesek de geliştirildi.
Mozilla firefox 5 kullanıcılarına yönelteceğimiz soru şu: Mozilla firefoxu açarken, mozilla firefox 5 yüklemeden önce kaç saniye bekliyordunuz? 20? 25? Yoksa siz eklenti mi kullanıyordunuz Mozilla firefoxun hızlı açılması için? Oysa ki, Mozilla firefox 5, 5 saniye gibi kısa bir zamanda açılıyor; hem de eklentisiz… Bunun farkına varabilmiş miydiniz? Elbette Mozilla firefox 5’te daha farklı değişiklikler de var. Dilerseniz onlara da göz atalım:
Mozilla firefox 5 artık CSS animasyon desteği ile birlikte çalışıyor. Bunun yanısıra, firefox 5’te, aranılanların kolay bulunabilmesi için, Do-Not-Track seçeneği de firefox 5 içerisinde çalıştırılıyor. HTTP idle connection logic desteği de firefox 5 içerisine yüklenirken, daha başarılı bir çalışma ortamının gerçekleştirilmesine çalışıldı.
Forefox 5’te, Canvas, JavaScript geliştirildi. Bu sayede, geçtiğimiz günlerde de sizlerle paylaştığımız, firefox nedeniyle RAM’de çok fazla kaplanan yer artık oldukça az aindirgendi. Ve artık firefox 5’te, RAM kısıtlaması yapmanıza gerek kalmadığını görüyoruz. XHR, HTML 5, SMiL, MathMLdestekleri geliştirildi. Bir kaç farklı dil için dil bilgisi denetimi de Firefox 5 içerisinde geliştirildi.
Firefox yenilikleri denildiğinde, sadece görüntünün değişmemesini kendisine hedef alarak yorum yapan kişiler için firefox 5 yeniliklerini anlatmaya devam ettiğimizde karşımıza, GNU/Linux kullanıcılarının da düşünüldüğünü görüyoruz. Masaüstü ortamı entegrasyonu ile, kişilerin bilgisayarlarında firefoxu yabancılık çekmeden kullanmaları çok daha olanaklı hale geliyor.
Firefox 5 yenilikleri dahilinde artık çapraz adlardan yeni adlar türetilmeyecek. Bunun nedeni ise WebGL. Firefox 5 yenilikleri içerisinde ayrıca, pek çok güvenlik açığının kapatıldığını, kararlılık çalışmalarının yapıldığını; ve tüm bunlara ek olarak da bellek kullanımının, geri planda çalışan sekmeler tarafından ihlal etmemesi için bir takım ayarlamalar gerçekleştirildi.
Şimdi soruyoruz Mozilla firefox 5’in ölümünün yaklaştığına hala inananlarınız var mı? Ve başka bir soru daha: Firefox 4’ü bilgisayarlarınıza kuralı kaç ay olmuştu? Ne kadar farklılık bekliyordunuz bambaşka bir tarayıcı ile mi gelmeliydi firefox 5? O halde Chrone yüklerdik farklı tarayıcı isteseydik. Ya da firefox 6 çıkış tarihinin ne kadar kısa bir zaman içerisinde güncellemelerimize dahil edileceğini biliyor musunuz? Hala farklılık yok mu diyorsunuz firefox 5’te?

Bir önceki yazımız olan Firefox'ta RAM Tasarrufu Yapın başlıklı makalemizde bellek tasarrufu, Firefox ve firefox mozilla hakkında bilgiler verilmektedir.

“Mozilla Firefox 5 Çıktı ve…” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.