Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüzde, herkesin elinde ya bir dizüstü bilgisayar; ya da bir Tablet PC var. Ve, internet kullanımının kolaylığı sebebiyle, herkesin, her yerde, bu bilgisayarları kullanarak, hayatı yakından takip ettiklerini söyleyebiliriz. Peki dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir, laptop alırken nelere dikkat etmek gerekir, notebook alırken nelere dikkat etmek gerekir… Siz bu sorular hakkında bilgi sahibi misiniz; yoksa, gördüğünüz herhangi bir dizüstü bilgisayarın fiyatı uygunsa bunu hemen alır mısınız? Peki her dizüstü bilgisayar sizin ihtiyaçlarınızı karşılar mı? Aklımıza gelen bir başka soru da şudur: dizüstü bilgisayar nedir? Dizüstü bilgisayarı görsek tanırız; ama tanımlayabilir; ve dizüstü bilgisayar nedir sorusuna yanıt verebilir miyiz? İşye bu yazımızda sizlere, bu soruların cevaplarından kısaca söz etmeye çalışacağız…

İlk olarak dizüstü bilgisayar nedir sorusunun cevabını vermeye çalışalım…
Dizüstü bilgisayar nedir? Laptop nedir? Notebook nedir? Dizüstü bilgisayarların, sürekli hareket halinde olan insanlar için üretilmiş olan taşınabilir bilgisayarlar olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Dizüstü bilgisayarlar, genellikle çalışan kişiler; ve öğrencilere hitap eden bilgisayarlardır. Fakat, dizüstü bilgisayarlar, ev içerisinde sabit bir yerde kalmak istemeyen kişiler için de uygun kullanım alanları sunan bilgisayar türleri arasında yer almaktadır. Dizüstü bilgisayarların, günümüzdeki ortalama ağırlıkları, 2 ile 4 kilo arasında değişmektedir. Taşınabilmelerinin yanında, dizüstü bilgisayarların bir diğer avantajları da, şarj edilebilir pillerinin bulunmasıdır. Bu sayede, dizüstü bilgisayarların, elektrik olmayan ortamlarda da, şarj edilmiş pilleri ile, bir kaç saat çalıştırılabilmeleri durumu söz konusudur.
Yukarıda sizler için, dizüstü bilgisayar kavramının yanında, farklı kavramlardan da bahsettik. Dizüstü bilgisayarlar ile aynı anlamı ifade eden taşınabilir bilgisayarlar, laptop bilgisayarlar; ve notebook bilgisayarlar, aslında aynı şeyi; dizüstü bilgisayarları ifade eden kavramlardır. Tüm bu kavramların Türkçe’si, dizüstü bilgisayardır. Bu nedenle daha sık kullanılan bir tabir olduğunun bilinmesi gerekmektedir; daha sık dizüstü bilgisayar kavramı kullanılmalıdır.
Bilgisayar almak isteyen kişilerin akıllarını karıştıran bir soru şudur: dizüstü bilgisayar mı almalıyım; yoksa masaüstü bilgisayar mı almalıyım? Şunu belirtmemiz gerekmektedir ki: dizüstü bilgisayarlar ile masaüstü bilgisayarların özellikleri aynı olsa dahi, masaüstü bilgisayarların fiyatı, dizüstü bilgisayarlara oranla daha uygundur. Dizsütü bilgisayarlar neden daha pahalı derseniz: dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarların yaptıkları işlemleri, daha az elektrik harcayarak, daha küçük parçalarla yaparlar; bununla birlikte, dizüstü bilgisayarların taşınabilmesi gibi bir durum söz konusudur. Ancak, dizüstü bilgisayarların tamiri, masaüstü bilgisayarların tamirinden çok daha zor; parçaları, masaüstü bilgisayarların parçalarından çok daha pahalıdır. Bu nedenle, eğer yeriniz sabit ise; ve bilgisayar kullanımı için farklı yerlere gitme gereksinimi duymuyorsanız, dizüstü bilgisayar mı almalıyım; yoksa masaüstü bilgisayar mı almalıyım sorunuzun cevabı: masaüstü bilgisayar almalısınız. Fakat, çalışıyorsanız; ya da öğrenciyseniz; ve sürekli bilgisayar ortamında işiniz oluyorsa, o halde dizüstü bilgisayar almalısınız…
Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir derseniz, dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken konuların arasında, ilk olarak ihtiyaçların göz önünde bulundurulması gerektiği önerisinde bulunabiliriz. Daha sonra ise, şunu unutmamalısınız; dizüstü bilgisayarların farklı markalarında farklı modeller söz konusudur. Bu dizüstü bilgisayar markalarını; ve dizüstü bilgisayar modellerini göz önünde bulundurarak, dizüstü bilgisayar alırken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilebilecek ilk yanıt, dizüstü bilgisayar ağırlığıdır. Siz eğer, daha önce hiç dizüstü bilgisayar kullanmadıysanız, dizüstü bilgisayarın ağırlığının ne denli önemli olduğunu farketmeyebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarın ağırlığı, dizüstü bilgisayarı aldıktan sonra dikkatinizi çekecektir. Bir yerden bir yere yürüyerek giderken dizüstü bilgisayarın ağırlığı fazla ise, onu taşımak sizin için oldukça zor olacaktır. Bu nedenle, dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, dizüstü bilgisayarın ağırlığı çok önemlidir. Bütçenizin el verdiği kadar hafif bir dizüstü bilgisayar almanızı öneririz.
Dizüstü bilgisayar alırken dikkat etmek gereken konuların arasında, dizüstü bilgisayarın pil ömrü de yer almaktadır. Bildiğiniz gibi dizüstü bilgisayarlar hem elektriğe bağlanarak çalıştırılırlar; hem de içlerinde bulunan pilin el verdiği ölçüde, elektrik olmadan çalışırlar. Siz eğer dizüstü bilgisayar pil ömrünün diğer dizüstü bilgisayarlardan daha fazla olmasını isterseniz, dizüstü bilgisayarın fiyatının çok fazla artacağını görürsünüz. Bu nedenle, dizüstü bilgisayar almadan önce, almanız gereken dizüstü bilgisayarın pil ömrünün ne kadar idare etmesi gerektiğini bilin; ve ihtiyacınız olan süreye sahip bir dizüstü bilgisayar alın; fakat dizüstü bilgisayarların pil ömrünün de zamanla azaldığını unutmayıp, biraz daha uzun pil ömrüne sahip dizüstü bilgisayar alırsanız, ihtiyacınızı karşılamasını sağlayabilirsiniz.
Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilecek yanıtlardan bir diğeri de, dizüstü bilgisayarın sabit sürücüsünün boyutudur. Sabit sürücü, dizüstü bilgisayar fiyatlarını önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarın sabit sürücü boyutunun ne kadar olması gerektiğine önceden karar vermeniz gerektiğini unutmayın.
Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun bir başka yanıtı da dizüstü bilgisayarın ekran boyutudur. Dizüstü bilgisayarın ekran boyutu, kesinlikle sizin çalışmanıza olanak tanımalıdır. Dizüstü bilgisayarın ekran boyu, sizin ihtiyacınızdan az olursa, işlerinizi dizüstü bilgisayarınızda yapmanız oldukça zorlaşır; ve dizüstü bilgisayarınızı gerektiği şekilde kullanamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Dell XPS 15z Hakkında Bilmeniz Gereken Çok Şey Var başlıklı makalemizde Dell, Dell dizüstü ve Dell laptop hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.