Dizüstü Bilgisayar Temizliği

ikinci el laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerArtık gerek ev gerekse iş hayatında hemen herkes bilgisayar kullanmaktadır. Özellikle son yıllarda sayıları hızla artan dizüstü bilgisayarlar ise bilgisayar tercihinde hemen ilk sırada gelmektedir. Masaüstü bilgisayarlara nazaran pek çok üstün tarafları bulunan dizüstü bilgisayarların temizliği de büyük önem taşımaktadır. Peki, dizüstü bilgisayar temizliği nasıl yapılır? Bu yazımızda tüm dizüstü bilgisayar kullanıcılarını yakından ilgilendiren laptop temizliği hakkında paylaşımda bulunacağız. Bahsedeceğimiz önerilerimizi gerçekleştirmeniz halinde çok daha yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayara sahip olabileceksiniz.

Dizüstü bilgisayar temizliği denildiğinde çoğu zaman sadece ekran ve klavye temizliği akla gelmektedir. Fakat bunların yanı sıra bir de iç ve fan temizliği vardır. Benim açımdan en önemli temizlik iç ve fan temizliği olduğu için öncelikle bu konudan bahsedeceğim. Bilgisayarınızı temizlerken en dikkatli olmanız gereken yer iç temizliktir. Birçok elektronik parçadan oluştuğu için hassas bakım gerektirir. Tozlarını fazla güç sarf etmeden fön makinesi ile temizleyebilirsiniz. Elektronik aksamla mümkün oldukça temastan kaçınılmalıdır. Bu nedenle bez vb. temizleme araçları kullanılmamalıdır. Fan temizliğinde de fön makinesinin rüzgârından faydalanabilirsiniz. Tozları temizleyerek fanın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayar temizliği yapılırken en sık atlanan yer ise şüphesiz klavyelerdir. Özellikle tuşların araları açık olan klavyelerde büyük miktarlarda saç, kırıntı, toz vb. birikerek büyük kirlilik yapmaktadır. Böyle bir durum söz konusu ise tuşların çıkartılarak temizlenmesi önerilir. Eğer o kadar kirlilik yoksa temiz bir bez ve biraz da solüsyon işinizi görecektir. Ekran temizliğinde çok dikkatli olunmalıdır. Bunun için ekran temizleyici solüsyonlar tercih edilmeli ve solüsyonlar doğrudan ekrana değil, beze sıkılarak uygulanmalıdır

Bir önceki yazımız olan Laptop Soğutucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizde laptop soğutucu, Laptop Soğutucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ve laptop soğutucu özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.