Laptop Alacağım Ne Önerirsiniz 2016?

laptop alacağım ne önerirsinizLaptop alacağım diyen okurlarımız için bu yazımızda, laptop alacağım ne önerirsiniz, daha da önemlisi, laptop alacağım ne önerirsiniz 2016 sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. 2016 yılı özellikle teknolojinin gelişmesinde, aslında yeni gelen her sene olduğu gibi önemli oldu. Ama bu yıl, gelişen teknoloji ile birlikte, cihazlara yeni özelliklerin eklenmesi durumu söz konusu. İşte biz de bu nedenle, marka – model önerisinde bulunmadan, laptop alacağım diyenler için, almak istedikleri laptopta olması adına dikkat etmeleri gereken özelliklerden söz etmeye çalışacağız. Dilerseniz gelin şimdi zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Laptop Alacağım Ne Önerirsiniz 2016?
Laptop Alacağım Ne Önerirsiniz?

• Almak istediğiniz laptopta, USB 3.1 soketi bulunmalı. Çünkü bu sayede, bağlantı hızınızı 10 Gpbs’ye kadar arttırabiliyorsunuz. Bir de Type C özelliğine sahip olması gereken laptopunuza, bu sayede, kabloları ne yöne doğru taktığınızın bir önemi bulunmayacaktır.

• Laptopunuzda 4K ekran kullanımı gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz. Ancak bu ekranı kullanan laptop sayısı az; ve fiyatları her ne kadar düşüyor olsa da şu anda yüksek olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu anlamda, harici bir 4K monitör kullanmak isterseniz, ki laptop kullananların çoğu, özellikle oyun oynar, dizi – video izlerken laptopunu daha büyük ekran bir monitöre bağlar, işte bu anlamda 4K ekran kullanımı için Mini DisPlayPort’a gereksinim duyarsınız.

• Alacağınız laptopun ekran çözünürlüğüne mutlaka bakın… Pek çok laptop, hala düşük çözünürlük kullanıyor. Ancak gelişmiş teknolojide artık akıllı telefonlar bile ekranlarına Full HD ekran çözünürlüğünü sığdırıyor. Sizin laptopunuz da en az Full HD ekran olmalı, aksi halde, ekranınıza bazı uygulama; ve oyunları sığdıramayabilirsiniz. Gelişen teknolojide bunu kabul edemeyiz, öyle değil mi?

• Laptop alırken aksesuarlarını da mutlaka gözden geçirmelisiniz… Harici hoparlör takılabiliyor mu? Laptopunuzun sesi size sinema sistemi keyfini vermez. Taşıma çantası rahat kullanılabilir durumda mı? Arttırılabilir özellikler söz konusu mu? Yeterli gelmediği takdirde siz RAM; ya da harddisk yükseltebilecek misiniz? Harici pil bulmanız kolay mı? Uzun seyahatlerde, diğer pillerinizi de şarj edip, pilin biri bittiğinde diğerini kullanabilmelisiniz, öyle değil mi?

• Artık Windows 10’dan düşük bir işletim sistemi kullanamazsınız; ve Windows 10, içerisinde Windows Hello güvenlik uygulaması ile birlikte geliyor. Parolanız sizin yüzünüz oluyor… Ancak bunu kullanabilmek için laptopunuzda farklı bir kameraya gereksiniminiz var: İntel’in geliştirdiği RealSense kameralarda bulunan sensörler sayesinde Windows Hello kullanabilmeniz mümkün. Yeni alacağınız laptopta bu özelliği de aramalısınız.

• Alacağınız laptopun, ya pil ömrü çok uzun olmalı, ya da değiştirilebilir pil özelliğine sahip bulunmalı… Ama pili değiştirmeniz durumu söz konusu ise, bunu, bilgisayarınızı kapatmadan da yapabilmenize olanak tanıyan laptopları tercih etmenizi önerebiliriz.

• Laptopunuzun inceliği de önemli elbette… Ama çok ince laptop alacak olursanız, bunun, zor yazı yazma, kalitesiz ses alma, tam soğutamama, düşük pil gücü… gibi problemlere neden olabileceğini de unutmamalısınız. Alacağınız laptop ne çok ince, ne de çok kalın olmalı.

• Laptopunuzun performansının daha fazla olmasını istiyorsanız, belleklerinin, çift kanallı şekilde yapılandırılmış olmasına da dikkat etmelisiniz.

• Ağ protokolü olarak 802.11ac tercih edilmeli. Bu özelliği destekleyen modem; ve laptoplar çıkalı ortalama 4 sene oldu. Bu sayede kısa mesafede daha fazla veri aktarabilmeniz olanaklı olmakta.

• Küçük ekranlı, ince çerçeveli laptoplar size daha kaliteli ekran görüntüsü sunmaları; ve görünüş olarak da güzel olmaları dolayısı ile tercih edilebilir… 13.3 inç; ve altı hedef tutulabilir…

Bir önceki yazımız olan Dizüstü Bilgisayar Temizliği başlıklı makalemizde dizüstü bilgisayar temizliği, dizüstü bilgisayar temizliği nasıl yapılır ve laptop temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.