Laptop Soğutucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

laptop soğutucu alırken nelere dikkat edilmeliDizüstü bilgisayar kullanıcıları uzun süreli kullanımlarda daha iyi performans elde edebilmek için laptop soğutucu almayı tercih etmektedir. Hem mini masa hem de soğutucu görevi gören bu ürünler sayesinde daha performanslı bir çalışma gerçekleştirilebilmektedir. Peki, her laptop soğutucu aynı başarıyı sağlayabilir mi? Yazımızın devamında bu soruya dair daha detaylı ipuçları bulabileceksiniz.

Dizüstü bilgisayarlar ile uzun süreli çalışma yapanların mutlaka soğutucu fan kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle yüksek performans gerektiren bir işle uğraşılıyorsa mutlaka soğutucu fan kullanılmalıdır. Çünkü bilgisayar ısınacak ve yorulacaktır. Soğutucu fan ise ısınan laptopu soğutarak daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle laptop soğutucu özellikleri önem kazanmaktadır. Soğutucunun metal mi plastik mi, tek fanlı mı yoksa 2-3 fanlı mı olması gerektiği gibi sorular cevaplanmalıdır. Peki laptop soğutucu alırken nelere dikkat edilmelidir:

* Devir Hızı: Soğutucu fanın devir hızı en az 1000 rpm olmalıdır. Böylece ortalama bir performans gerektiren işler için ideal olacaktır.

* Boyut: Tercih edeceğiniz soğutucunun tek fanlı ve küçük olması çoğu zaman ihtiyacınızı görmez. Eğer tek fanlı ise büyük boyutta ve en az 1200 rpm dönüş hızında olmasına dikkat edin. Eğer birden fazla fanlı lan bir model tercih edecekseniz ki bizim önerimiz de bu yöndedir, dönüş hızının 1000 rpm olması yeterlidir. Genellikle kaliteli olan notebook soğutucu modelleri çift fanlı olanlardır zaten.

* Ses: Laptopumuzu soğutalım derken rahatsızlık veren fan sesine maruz kalmak pek de iyi olmayacaktır. Bu nedenle mümkün mertebe sessiz çalışan fanları tercih edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.