Laptop Tamiri Dikkat Ve Ustalık Gerektirir

Günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlığı; ve insanların sosyal paylaşım sitelerine bağımlılığı, taşınabilir bilgisayar kullanım alanının da genişlemesine neden olmuştur. Pratik kullanımı ile laptop, pek çok kişinin elinde; hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bilgisayar türleri arasında yer almaktadır. Yaygın kullanımı olan laptopların, bir o kadar da tehlikelere açık olduklarının unutulmaması gerekmektedir. Taşınabilir bilgisayar olma özellikleri ile laptopların düşme ihtimali bulunduğu gibi, taşınabilir olmasının yanında küçük olmasından dolayı da ıslanabilme tehlikesi bulunmaktadır. Taşınabilir bilgisayar kullanımında en gündemde olan bilgisayar türlerinden bir tanesi olan laptopların, her türlü tehlikeye açık olmaları, bizlerin de laptop tamiri hakkında bilgi sahibi olmamızı gerektirmektedir. Şunu unutmamalısınız ki: biraz önce de belirttiğimiz gibi laptoplar çok hassas taşınabilir bilgisayarlardır; ve hassas olmaları nedeniyle de laptop tamirinin, işinin ustası, bilgi birikimi olan, alanında deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Yani her gördüğünüz bilgisayarcıya, taşınabilir bilgisayarınızı, laptop tamiri için vermemelisiniz…

Taşınabilir bilgisayar olma özelliği taşıyan laptopların içeriklerini oluşturan parçaların, masaüstü bilgisayar parçalarına göre daha küçük; ve komplike parçalar olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle daha hassas olan taşınabilir bilgisayar laptoplar, ısınma problemi yaşayan; ve dayanıklılık oranı masaüstü bilgisayarlara göre daha düşük bilgisayarlardır. Bundan dolayı, laptop tamirine zaman zaman gereksinim duyabilirsiniz.
Laptop tamirini gerektiren laptop arızaları genel olarak, donanımsal arızalardır; ve yazılımsal arızalardan daha sık karşılaşılmakta olan laptop arızaları sınıfına girerler. Laptop arızaları arasında, genel olarak karşılaşılanları şu şekilde sıralayabiliriz: LCD ekran panel arızaları, chipset arızaları, harddisk arızaları, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, düşme ya da çarpma gibi nedenlerle laptop tamiri gerektiren laptop arızaları, CD-ROOM arızaları, DVD-ROOM arızaları, disklerde bulunan datalara ulaşamamak, klavyenin çalışmaması, anakart arızaları, RAM arızaları, CD jack girişlerinde temassızlık, kırılma; ya da yanma… Belirtilen laptop arızaları sebebiyle, acilen laptop tamirine gereksinim duyabilirsiniz.
Taşınabilir bilgisayar özelliği taşıyan laptoplarda görülen laptop arızalarının ne kadar acil laptop tamiri gerektirdiğini biliyoruz, fakat, laptop tamiri için, işinde uzman olmayan kişilerden destek almamanızı; ve hatta mümkünse, laptop servisinizi kullanmanızı öneriyoruz…
Bu aşamada sizlere, kısa zaman önce karşılaştığım bir bilgisayar probleminden söz etmek istiyorum: problemim masaüstü bilgisayarımda gerçekleşti önce, sorun laptopta dahi değildi. Ve yazılım kaynaklı bir problem olduğunu biliyordum; fakat, CD’m yoktu, bilgisayarcı olduğunu iddia eden, bilgisayar tamir dükkanı bulunan, genç, efendi, güleryüzlü birisine verdim bilgisayarımı, format atıp bana geri verdi. Daha donanımı tanıtırken ekranda kararma problemleri yaşamaya başladım. format atan arkadaşa haber verdim; haber verdim çünkü formata gitmeden önce bilgisayarımda donanımsal en ufak bir problem yoktu. arkadaş geldi, bilgisayara baktı baktı, gitti, o varken ekranda kararma sorunu olmadı çünkü. Bir sonraki gün ise, ekrandaki kararma o kadar ciddi bir hal almıştı ki, problemin ekran kartından kaynaklandığını, orta halli bir bilgisayar kullanıcısı olan ben bile anladım; ve bilgisayar CD’lerim arasında yer alan ekran kartı CD’sinden ekran kartını baştan kurmayı denedim, olmadı… Şu anda şuna inanıyorum ki, ekran kartım, format sırasında bilgisayarcı tarafından değiştirildi, aksi takdirde, ekran kartımda neden sorun oldu; ve neden kendi CD’sini takınca sorun daha da beter bir hal aldı?
Yine aradım… ”bizden kaynaklı bir sorununuz yok, ama eğer sorun var diyorsanız gelir bakarız” şeklinde bir yanıt aldım. Daha önceden sorun yaşamadan çalıştığım başka bir bilgisayarcı ile iletişime geçtim. Geldi, ekran kartında problem olduğunu söyleyip bilgisayarı götürdü; ve geri getirdiğinde, ekran kartını değiştirmişti. inanmayacaksınız ama, ekran kararması devam ediyordu. Şu anda onboard olarak kullanıyorum bilgisayarımın ekranını; ve yeni bir ekran kartı takmaya korkuyorum; çünkü yenisinde de aynı sorunun yaşanması ihtimali her an aklımda.
Şimdi şunu düşünün: masaüstü bilgisayar parçaları ile, laptop parçaları arasında, oldukça yüksek bir fiyat farkı mevcut. Masaüstü bilgisayarınız ile bu denli uğraşabilirsiniz; fakat laptopunuz ile bu kadar uğraşamazsınız; her şeyden önce servis güvencesinden düşersiniz… Bundan dolayı, iyi olduğunu bildiğiniz bilgisayar tamircilerini dahi, zan altında bırakmak istemiyorsanız, laptop tamiri için gerçekten işinin ustası birini bulun; ya da servisten yardım almayı mutlaka deneyin…

Bir önceki yazımız olan Grundig GNB 1595 B6 I7 Özellikleri Ve Fiyatı başlıklı makalemizde grundig dizüstü bilgisayar, Grundig dizüstü bilgisayar özellikleri ve Grundig GNB 1595 B6 I7 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.