Laptop TouchPad Nasıl Kapatılır?

Pek çok kişi laptop touchpad kapatmanın gereksiz olduğunu, çünkü söz konusu dokunmatik farenin işe yaradığını düşünebilir. Ancak, laptop touchpad nasıl kapatılır diyen kişiler, harici fare kullanan kişilerdir ve özellikle yazı yazar, ya da oyun oynarken ellerinin laptop touchpad’e dokunması da canlarını oldukça sıkan bir durumdur. Ya oynadıkları oyun bozulur, ya da yazdıkları yazıyı baştan yazmak durumunda kalabilirler ki özellikle dar zamanlarda bu durum çok can sıkıcıdır. O halde, laptop touchpad kapatmayı hepimiz öğrenmeliyiz.

Laptop TouchPad Nasıl Kapatılır?

Laptop TouchPad kapatma işlemini bir kaç farklı şekilde yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki, laptop üzerinde bulunan kontrol tuşlarını kullanmaktan geçer.

Laptopunuzda bulunan F3; ya da Fn tuşuna basılı tutarak, F tuşuna bastığınızda, normal şartlarda touchpad’in kapanmış olması gerekmektedir. Ancak eğer cihazda Touchpad sürücüsü yüklü değilse; ya da güncel değilse, kontrol tuşlarını bu şekilde kullanarak dokunmatik fareyi kapatamayabilirsiniz. Bu durumda, ya cihazınıza touchpad sürücüsünü yüklemeli, ya da var olanı güncellemelisiniz.

Laptop Alırken Hangi İşlemci Seçilmeli İntel Mi AMD Mi?

Farklı bir yöntem ise aygıt yöneticisini kullanmaktır. Bunun için laptopunuzun denetim masasına girin ve buradan Aygıt Yöneticisi’ne ulaşın. Eğer Denetim Masasında Aygıt Yöneticisi yok ise Başlat’tan arama yaparak Aygıt Yöneticisi’ne ulaşabilirsiniz.

Fare Ve Diğer İşaret Aygıtları, Aygıt Yöneticisi’nde ulaşmanız gereken kısımdır. Burada Cihazlar’dır. Sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak butonunu işaretlemeniz gerekmektedir.

Laptopumun Pili Çabuk Bitiyor Diyenler İçin Öneriler

Bu yöntem de işinize yaramaz ise Laptop TouchPad kapatmaya yönelik bazı yazılımların kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. TouchFreeze ya da TouchPad Blocker isimli yazılımlar bu anlamda işinize yarayacaktır ve kendilerine internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lenovo Yoga 500 Özellikleri başlıklı makalemizde Lenovo Yoga 500, Lenovo Yoga 500 fiyatı ve Lenovo Yoga 500 nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.