Lityum İyon Pil Ömrünü Uzatmak İçin…

Laptop kullanan kişilerin çoğu, laptopunu, pil ömrüne güvenerek, elektrik olmayan yerlerde de kullanmak istemektedir. Ancak laptopları elektrik olmayan yerlerde kullanırken, bir de bakarsınız ki, piliniz bitmiş… Durun bir dakika! Sizin laptop pilerinizin kalitesi mi düşük; yoksa siz, laptopunuzla birlikte gelen lityum iyon pilleri yanlış kullanıp da, pil ömrünün erken tükenmesine neden olan esas etken misiniz? Biliyor musunuz; aslında lityum bataryaların ömrünün kısa olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de yanlış kullanım… Laptop pilleri ile birlikte bizlere ulaşan lityum batarya şarj ömrünün daha uzun olması için sizin de yapmanız gerekenler var… İsterseniz biz size neler yapmanız gerektiği hakkında kısa bilgiler verelim:

Lityum iyon pillerin kullanılmasında ilk yapmanız gereken şey, lityum iyon pilinizin kullanıma hazırlanmasıdır. Yani, ilk kullanım öncesinde lityum iyon pilin tamamen doldurulmasu gerekmektedir.
Lityum bataryaya sahip olan laptop pillerini tamamen boşaltmamanız gerektiği de, uzmanların önerileri arasında yer alan bir diğer unsur. Yani, laptop pilinizin sonuna kadar kullanılıp, laptopunuzun kapanmasını beklememelisiniz…
Lityum iyon pil ya da lityum iyon batarya şarjında, kısmi şarj ve deşart işlemlerinden kaçınmanız gerekiyor. Pil ömrünü uzatmak için, laptop pillerinizi düşük voltajda şarj etmemeniz gerektiği de, bilmeniz gereken bir diğer faktör olarak karşımıza çıkıyor. Lityum bataryaların pil ömrünün uzatılması ve laptop pillerinin daha uzun süre kullanılmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer etken de, AC gücü bağlıyken, lityum bataryanın laptop pili olarak kullanılmaması gerektiği. Lityum bataryayı dolapta saklamayı düşünüyorsanız, lityum pilin yarı yarıya dolu olduğundan emin olmanız gerektiği de, pil ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus olarak karşınıza çıkmakta.
Laptop pillerinin tamamen boşaltılması, lityum bataryanın pil ömrünü kısaltan bir etken olarak bilinmesi; ve altının çizilmesi gereken bir nokta. Lityum bataryanın çok yüksek hızda şarj edilmesi de lityum iyon pillerin ömrünü kısaltıyor. AC güç bağlı iken laptop pilleri de laptopun içerisinde takılı durumda ise, laptop pili olan lityum bataryanın ömrü kısalacaktır; çünkü lityum iyon piller, aşırı ısı sebebiyle hasar görmektedirler. Lityum bataryalarda pil ömrünü kısaltan bir diğer yapılmaması gereken de, pilin dondurulmasıdır. Laptop pillerini değiştirirken, kesinlikle eski ve kullanılmış lityum iyon pil almaktan da kaçınmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Casper Ve Turkcell Kampanyasından Siz de Faydalanın başlıklı makalemizde Casper Nirvana notebook, Casper ve Turkcell kampanya ve Tuckcell VINN modem hakkında bilgiler verilmektedir.

“Lityum İyon Pil Ömrünü Uzatmak İçin…” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.