Problem Çözümü Ve Bilgisayar Programı

Ortada bir bilgisayar problemi varsa; ve bu bilgisayar probleminin, bilgisayar tarafından çözülmesi gerekiyorsa, bilgisayar problemini çözecek olan bilgisayar programcısının, çözülmesi gereken bilgisayar programını çok iyi anlaması gerekmektedir. Bilgisayar problemini çözmek için, ne gerekiyorsa hazır edilmelidir. Bilgisayar probleminin çözümünde kullanılacak olan gereksinimler, bilgisayar programcısı tarafından net bir şekilde tespit edilip hazırlanmış olmalıdır. Bilgisayar probleminin çözümü için, gerekli kişilerle de konuşulmalı; ve tüm sorunlar açık ve net bir şekilde bilgisayar programcısına anlatılmalıdır.

Problem çözümünde, zihinsel alıştırmalardan da faydalanmak gerekmektedir. Problem çözümünde yapılan zihinsel alıştırmaların, bilgisayar probleminin çözümüne yakın zihinsel alıştırmalardan oluşması önemlidir. Bu çerçevede şunu da unutmamak gerekir: bir problem çözümü için, birden fazla yöntemin kullanılması olağandır. Eğer problem çözümü, bilgisayar problemi olarak algılanıp, bilgisayar problemi çözümü şeklinde gerçekleştirilecekse, problem çözmek için, buna en uygun yöntemin, bilgisayar ortamından seçilmesi gerekmektedir. Bunu anlatmamızın nedeni, problem çözümünde pratik yöntem uygulanabilse de, bilgisayar probleminin çözümünde, çok fazla pratikliğin gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır.
Problem çözümü, bilgisayar problemi çözümü şeklinde gerçekleştirilecekse, algoritma adı verilen bir takım adımların takip edilmesi gerekmektedir. Algoritma adımlarının anlaşılır olması için ise, akış çizgisinin kullanılması önerilmektedir. Bilgisayar probleminin çözümü sırasında, bir bilgisayar programı seçilmeli; ve bilgisayar probleminin çözümü için gerekli olan algoritma adımları ve akış çizgisi, bu bilgisayar programına aktarılarak, bilgisayar problemi bilgisayar ortamına taşınmalıdır.
Bilgisayar problemini çözmek için kullanılacak olan bilgisayar programı, öncelikle, gerçeğe yakın bir takım verilerle test edilir; mümkünse, problem çözümü gerçekte de test edilmelidir. Bilgisayar problemini çözmek için kullanılan bilgisayar programında herhangi bir aksaklık var ise, bu aksaklıklar çözülür; ve eğer mümkünse, bilgisayar programı defalarca test edildikten sonra bilgisayar problemi çözmek için gerekli ortam hazırlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Problem Nedir Bilgisayar Problemi Nedir başlıklı makalemizde bilgisayar problemi, problem ve problem nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.