Programlama Nedir? Problem Çözümüne Nasıl Katkıda Bulunur?

Programlama nedir sorusunun cevabını, pek çok bilgisayar programcısının bilmesi gerekmektedir. Programlama nedir dediğimizde, kısaca, problem çözümünde kullanılan adımların tamamına programlama denilebilir diyebiliriz. Bunun dışında, programlama nedir sorusuna daha detaylı yanıt aramak istersek, programlama nedir sorusuna kısaca, problem çözümünde uygulanan adımların tamamından söz etmemiz doğru olmayacaktır. Çünkü, problem çözümünde gerçekleştirilen adımların, aslında kendilerine göre bir isimleri bulunmaktadır. Ve programlama ise, problem çözümü adımlarından biraz daha farklıdır.

Programlama nedir sorusuna detaylı yanıt vermek istediğimizde, programlama ile ilgili, karşımıza şu cevap çıkmaktadır: Elde oldukça iyi tanımlanmış bir problem var ise, problem çözümüne dair adımlar belirlenir; ve problem, bir programlama dili ile bilgisayar ortamına aktarılır ise, programlama nedir sorusunun cevabı burada gündeme gelmiş olur. Yani, programlama nedir sorusunun cevabı, problem çözümünden daha çok, problemin bilgisayar ortamına aktarıldığı programlama dili olarak tanımlanmaktadır.
Programlama nedir sorusuna verilen cevabın içerisinde yer alan programlama dillerinden ise, daha sonraki konularımızda detaylı bir şekilde söz etmeye çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan Program Nedir? Problem Çözümü İle Bağlantısı Nedir? başlıklı makalemizde problem çözümü, program ve program nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

“Programlama Nedir? Problem Çözümüne Nasıl Katkıda Bulunur?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.