OverClock Nedir?

overclock nedirEkonomik şartlar bazen bizlere, eski bilgisayarlarımızdan kurtulma olanağı sunmayabilir. Ancak adı eskiyse, mutlaka bir yavaşlama durumu söz konusudur ve bu durum da eski bilgisayarın işe yaramaz hale gelmesine neden olmuş olabilir. İşte tam bu noktada OverClock işleminden yararlanabiliriz. Peki OverClock nedir, OverClock yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yazımız içerisinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

OverClock Nedir?

OverClock işemi ile bilgisayar bileşenlerinizin; yani donanımın hızlanması sağlanır. Ancak bunu daha detaylı açıklamamız gerekirse şunu söyleyebiliriz: Diyelim ki bilgisayarınızda, saatteki hızı 3.2 GHz olan sekiz çekirdekli bir işlemci var. Bu ne demek? İşlemcinizin 3.2 GHz hızında çalışıyor olması demek… Ancak, OverClock işlemi uygulayarak siz, işlemcinizin hızını 4.6 GHz’a çıkartabilirsiniz. 8 GB RAM’iniz varsa, bunu 12 GB olarak kullanabilirsiniz ve aynı durum ekran kartınız için de geçerlidir.

For Honor Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

OverClock işlemi hakkında biraz daha açık bilgi vermek istersek, bir donanım aracının, olması gerektiğinden daha üstün performans ile çalışması için onu zorlamaya, OverClock adı verilmektedir. İşin içine zorlama olayı girdiğinde, yüksek miktarlarda para harcadığınız bilgisayarınızın, her ne kadar eski de olsa, yanmasını istemezsiniz öyle değil mi? İşte bu nedenle, OverClock yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bilmek önemlidir.

OverClock Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyin öncesinde belirtmemiz gereken detay, OverClock işleminin, bilgisayarınızda %80’e kadar hız artışı sağlayabiliyor olmasıdır. Vermiş olduğunuz para az olsa da, yüksek performanslı bir bilgisayar ortaya çıkartabilirsiniz. Ama şöyle bir durum var ki, bu işlemin, bileşenlerin ömrünü bir nebze de kısaltması durumu göz ardı edilmemelidir. Fakat her bir bileşenin kullanım ömrü zaten belli olduğundan ve zaten bilgisayar eskidiğinde bu işlem yapılacak olduğundan, kısalan ömür çok da önemli olmayacaktır.

Prey Oyunu Hakkında Bilgiler

Ama mutlaka işlemin bilinçli yapılması gerekir. Çünkü artan voltaj, bileşenlerin yanmasına dahi neden olabilir ki buna başta işlemci, sonrasında anakart, RAM ve ekran kartı örnek olarak gösterilebilir. Bazı bileşenler OverClock işlemine uygun olarak üretilmeleri dolayısı ile, OverClock’tan doğacak zararlar garanti kapsamına dahil olabilir. Ama bunun haricindeki bileşenler, eğer bir de hatalı işlem yapılmış ise, garantiden çıkabilir. Bu nedenle işlemi dikkatli yapmak önemlidir. Voltaj gereksiniminin artacak olmasının, elektrik faturasına da az bir miktar yansıyacağını belirtmeden geçmemeliyiz.

OverClock yaparken mavi ekran hatası almanız ise, OverClock işleminde başarılı olamadığınızı gösterir ki bu noktada, çalışmanız sırasında veri kayıpları yaşama olasılığınız ortaya çıkar. Buna örnek vermek istersek: Siz OverClock yaptığınızı sanar ve bir oyun oynarken alacağınız mavi ekran hatası ile, oyununuz yarım kalacak ve veri kaybı kaçınılmaz olacaktır.

Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

OverClock işlemi ile ömrü kısalacak olan bileşenleri satmak istediğinizde de problem yaşama ihtimaliniz yüksektir. Bilinçli bir alıcı, bileşenin daha önce OverClock edilip edilmediğini sorar. Edilmiş olduğunu söylemeniz halinde, aracın ömrünün kısalmış olduğunu düşünür; edilmemiş olduğunu söylemeniz halinde o araçtan kurtulursunuz; ancak yalan söylemiş olursunuz…

OverClock yaparken mavi ekran hatası almanızın nedenlerinden biri de, bilgisayarınızın güç kaynağının kalitesiz olmasıdır. Yüksek güçte elektrik sağlayabilen, voltaj dalgalanmalarını kaldırabilecek kalitede olan bir güç kaynağı olmadan bu işlemi yapmamalısınız. Aksi halde, tüm sisteminizin tehlikeye girmesi durumu söz konusu olacaktır ki güç kaynağının bozulması zaten cabası…

Bu Yıl En Çok Satılan Oyunlar

Son dikkat etmeniz gereken detay ise, bilgisayarınızın kaliteli bir fan ile soğutuluyor olmasıdır. Artan güç tüketiminin, kasanızı çok daha fazla ısıtacağı detayını kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan İpad2 Türkiye Fiyatları: İpad2 Fiyat ve Özellikleri başlıklı makalemizde apple, ipad2 ve ipad2 fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.