Sağlıklı Mouse Kullanımı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

mouse kullanırken bilek ağrısıZaman bilgisayar zamanı. Bilgisayarın başına geçmediğimiz gün neredeyse yok iken, kimimiz saatlerce bilgisayar başında kalabiliyoruz, ve sonrasında da bilgisayarın sağlığımızı etkilememesine dair dualar etmeye başlıyoruz. Mouse kullanırken bilek ağrısı, ve mouse kullanırken parmak ağrısı yaşadığımızda ise, bilgisayarın sağlığımızı etkilememesi gibi bir durumun aslında ne kadar zor olduğunu gözlemliyoruz. Peki mouse kullanırken nelere dikkat edelim de, mouse kullanırken bilek ağrısı, ya da mouse kullanırken parmak ağrısına maruz kalmayalım?

Her şeyin öncesinde, mousenin, elimizin boyutuna uygun olması gerektiğine dikkat etmeliyiz. Mouse kullanırken sadece elimizi değil, tüm kolumuzu hareket ettirmeliyiz. Bunun yanında, parmaklarımızın hareketlerinin çok şiddetli olmaması gerektiğini de unutmamalıyız. Parmaklarınızın mouse üzerinde çok fazla kuvvet uygulamasına ise, izin vermemeniz gerektiğini unutmamalısınız.
Mouse kullandığınız sürenin artması da, size olan zararlarının doğru orantılı olarak artmasına neden oluyor. Bu nedenle, olabildiğince kısa süreli mouse kullanımı gerçekleştirmeli, ve mümkün olduğunca sık aralıklarla mouse kullanımına ara vermelisiniz…

Bir önceki yazımız olan F9 Tuşu Ne İşe Yarar? F9 Tuşunun Görevleri başlıklı makalemizde F9 tuşu ne işe yarar, F9 tuşunun görevi nedir ve F9 tuşunun görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.