Süper Bilgisayarlar Hakkında Bilgi

Bilgisayar türleri oldukça önemli farklılıklar göstermektedir. Bilgisayar türleri arasında en karmaşık yapıdaki bilgisayarlardan bir tanesi ise süper bilgisayarlardır. Süper bilgisayarlar, neden bilgisayar türleri arasında ilk sırada yer alır; öncelikle bunu açıklamaya çalışalım:

Bilgisayar türleri arasında yer alan süper bilgisayarı sizlere, basit olarak şu şekilde tanımlayabiliriz: Süper bilgisayarlar: öbek bilgisayarlar,yüksek tasarımlı vektör işlemciler, ve yoğun paralel işlemcilerden, bir ya da bir kaçının; veya tamamının bir araya gelerek oluşturduğu sistemler olarak tanımlanmaktadır.
Süper bilgisayarlar pek çok yeni oluşumun zeminini hazırlamıştır. Süper bilgisayarların neleri oluşturduğuna göz atacak olursak: deney ile hesaplamanın birleşimi sonucunda, hesaplamalı bilimin oluşmasını sağlamıştır; ve süper bilgisayarların, yeni oluşumlar üzerinde gerçekleştirdikleri, sadece bununla da sınırlı değildir. Verilmiş olan örnek, süper bilgisayarların neleri yapabileceğinin sadece küçük bir işareti niteliğindedir.
Günümüzde kullanılan süper bilgisayarlar ile, bir saniye içinde, yüzlerce tirilyon işlem yapabilmek olanaklıdır. Dünyadaki en hızlı süper bilgisayara baktığımızda, bu bilgisayarın, Lawrance Livermore National Laboratuary tarafından kullanıldığını görüyoruz. Lawrance Livermore National Laboratuary , Amerika’da bulunan bir ulusal laboratuar olarak tanımlanabilmektedir. Bu bilgisayar, Lawrance Livermore National Laboratuary için, saniyede 136.8 tirilyon kapasiteli kalıcı işlem yapabilme özelliğine sahiptir.
Bilgisayar türleri arasında önemli bir yere sahip olan süper bilgisayarlar, ilk olarak Seymour Cray tarafından, 1960senesinde tasarlanmıştır. Süper bilgisayarların 1960 yılında tasarlandığı yerin ise Control Data Corporation olduğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Organizasyonu Ve Birimleri başlıklı makalemizde bilgisayar organizasyonu, bilgisayar organizasyonu nedir ve giriş birimi hakkında bilgiler verilmektedir.

“Süper Bilgisayarlar Hakkında Bilgi” için 4 yorum

  1. Gezi olayları bu bılgısayarlarla planlandı işte ayakta uyuyalım bakalım ne kadar uyuyacaksa daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.