Grafik Tablet Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?

Grafik Tablet Nedir?

Grafik tabletler genel olarak tasarımcılar tarafından kullanılan cihazlardır. Mausepad gibi fakat daha büyük bir görünüme sahiptirler. Çalışma prensibi de mausepad ile benzerlik gösterir. Grafik tableti satın aldıktan sonra kutu içeriğinde özel bir kalem göreceksiniz. Bu kalemin amacı sizlere çizimlerinizde kolaylık sağlamaktır ve tablete dokunmatik olarak duyarlıdır. Genellikle pil sayesinde çalışmasıyla birlikte pilsiz türleri de mevcuttur. Grafik tabletlerin tümü dokunmatik kalem ile çizmiş olduğunuz şekilleri/figürleri monitöre yansıtmakta ve tasarımcılara fazlasıyla kolaylık sağlamaktadır. Dijital çizimleri mause ile yapmak çok zor bir işlem olduğundan dolayı dokunmatik kalemler oldukça avantajlıdırlar. Ayrıca kaleminiz grafik tabletinize bitişik veya ayrı olabilir. Eğer biraz yüksek bütçeli bir grafik tablet satın alırsanız, kalem üzerinde çizim için özelleştirilmiş fonksiyon tuşlarını göreceksinizdir.  Bu da yapacağınız çizimin daha hızlı ve kaliteli olmasını sağlayacaktır. Bazı grafik tabletlerde kaleminin arka bölümü silgi olarak da kullanılabilir. Alacağınız ürünle eğer profesyonel bir çalışma yapmak istiyorsanız, grafik tablet kaleminin özelleştirilmiş bir yapıya sahip olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Bazı grafik tablet üreticileri ise bu işi çok yükseklere taşıyarak dokunmatik kaleme farklı programlar yüklemiş ve profesyonel çizimler yaparken tasarımcıların işini bir hayli kolaylaştırmıştır. Bunun yanı sıra, grafik tabletlerin iletim hızı ve basınca duyarlılığı kalite açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir grafik tablet için tüm bu hususlara dikkat ederek hareket etmeniz sizler için en faydalısı olacaktır.

Grafik Tablet Nasıl Çalışır?

Grafik tabletler kullanım alanlarına göre birkaç farklı çeşitte sınıflandırılabilirler. Bu sınıflandırma akustik, optik, elektromanyetik ve kapasitif olarak yapılabileceği gibi; aktif ve pasif şeklinde de olabilir. Tabii en sık rastlanan sınıflandırma yöntemi aktif veya pasif olarak yapılır. Pasif grafik tabletlerin çalışma sistemleri, içerisinde bulundurdukları yatay ve dikey tellerin elektrik indüksiyon teknolojisini kullanarak gerçekleşir. İçerisinde bulunan yatay ve dikey teller hem iletimi sağlat, hem de alıcı bobin gibi çalışır. Tablet, kalem içerisinde bulunan LC devresindeki sinyali üretir ve bu sinyali grafik tablete gönderir. Bu sırada grafik tablet kalemden gelen sinyali alabilmek için alıcı moduna geçer. Kalem ile tablet etkileşime geçtikten sonra fonksiyonlar tam anlamıyla çalışır. Ayrıca tıpkı farelerde olduğu gibi iki adet düğme ile de kontrol kolaylıkla sağlanabilir. Aktif tabletler de pasif tabletlerle benzerlik gösterirler, ancak uygulama işlemine geldiğimiz zaman ikiye ayrılırlar. Aktif tabletler, günümüzdeki enerji tasarruf standartlarına çok iyi uyumluluk gösterirler. Aktif tabletlerin kalemleri yüksek seviye verimlilikte enerjiye sahip en düşük piller ile çalışmaktadır ve buna rağmen aktif bir şekilde iyi işler ortaya çıkarmaktadır. Bu sebepten dolayı kalem iri ve kalın bir tasarıma sahiptir.

 

Grafik Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Grafik tablet kutu içeriğine bakıldığında iki parça olarak elinize ulaşır. Tablet ve sadece o tablete uygun olarak programlanmış dokunmatik kalem (stylus) ile tasarımcılara ulaşmaktadır. Grafik tabletinizin boyutu almadan önceki ilk belirleyeceğiniz iştir. Yapacağınız çizimlere ve masanızın üzerinde kaplayacağı alana göre boyutunu belirlemelisiniz. Bundan dolayı her zaman için büyük bir grafik tablet iyi bir tercih olmayabilir. Genellikle grafik tasarımla profesyonel bir şekilde ilgilenen kişiler, büyük boyutlu tabletleri tercih ederler. Bunun sebebiyse boyutsal değişimlerin fonksiyonel değişimleri de beraberinde getirmesinden kaynaklanır. Tıpkı diğer teknolojik cihazlarda olduğu gibi grafik tabletlerde de boyutun artmasıyla birlikte kapsamlılık ve verimlilik artacaktır. Ayrıca grafik tabletlerdeki fonksiyonların artmasına bağlı olarak fiyatta da bir miktar artışlar yaşanacaktır. Bu durumları da tableti satın almadan önce göz önünde bulundurmakta her zaman için fayda var. Grafik tabletlerde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, tabletin bilgisayara karşı gösterdiği işlemsel hızdır. Tablet üzerinde yaptığınız çizimlerin bilgisayara anlık olarak yansımasıyla, bir saniye sonra yansıması arasında ciddi fark vardır. Gerek çizim kalitesi açısından, gerekse konforluluk açısından bu unsura özellikle dikkat etmek gerekir.

Tüm bunların haricinde grafik tableti satın almanızın ardından gelişen sorunlar olacaktır. Karşı karşıya kaldığınız herhangi bir problemde mutlaka satın almış olduğunuz firmaya gerekli bilgileri vererek sorunu çözmede yardım alabilirsiniz. Çünkü kendi bilgilerinizle problemi çözmeye çalışmak kesinlikle ürün açısından sağlıklı olmayacaktır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Adobe Photoshop CS6 Özellikleri başlıklı makalemizde adobe photoshop hakkında bilgiler verilmektedir.

“Grafik Tablet Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.