Windows 7 Kapanış Hızınızı Böyle Arttırabilirsiniz

Hep isteriz ki, bilgisayarımız hızlı açılsın; ve hızlı kapansın. Bunu başarabilmek mümkün mü peki? Evet, aslında, işletim sistemleri, kendileri üzerinde yapılan geliştirmelerle, daha hızlı açılabiliyor… ancak kapanma hızlarında yaşanan bir değişiklik söz konusu değil. Örneğin Windows 7, son dönemlerde oldukça hızlı açılıyor. Windows 7 açılış hızına karşın, windows 7 kapanış hızında aynı durumdan bahsedebilmek söz konusu mu diye sorarsanız; değil. Windows 7 kapanış hızı oldukça düşük. Ve windows 7 kapanış hızındaki bu yavaşlık nedeniyle de kullanıcılar, bilgisayarlarının başından istedikleri anda kalkamıyorlar. Peki bunu nasıl yapabiliriz de windows 7 kapanış hızını arttırabiliriz?

Windows 7 kapanışında, öncelikle, çalışan tüm programların kapatılmasına çalışır. Bir kaç saniye bunun için harcanmaktadır. Kapatmaya çalıştığı şeyleri kapatamadığında da ekrandan, kullanıcısına bir soru sorar… Siz tüm bunlarla uğraşmak istemiyor olabilirsiniz; ancak windows 7 bunu bir anahtar aracılığı ile yapmaktadır. O halde öncelikle bunu engelleyelim. Nasıl mı? Bilgisayarınızdan başlata tıklayın, sonrasında ise arama kısmına regedit yazın. Regedit karşınıza bir kayıt düzenleyici olarak çıkacaktır. Şunu bulun: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control. WaitToKillServiceTimeout yazan yere çift tıklayıp 12000 değerini 12’ye; 2000’i de 2’ye düşürün.
Bu ayarı yaptıktan sonra, kayıt düzenleyicide yeniden en başa gidin; ve bu sefer de şunu bulun: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. WaitToKillAppTimeout buna yine çift tıklayın. eğer bunu bulamıyorsanız, sağ tıklayarak yeni’nin üzerine gelin; sonrasında da dizi’yi seçerek siz oluşturun. WaitToKillAppTimeout çift tıkladıktan sonra, buraya 2000 değerini yazın.
Aynı bölümdeki AutoEndTasks’a da çift tıklayarak; buradaki değeri 1 yapın.
Windows 7 açılış hızı gibi, windows 7 kapanış hızının da yüksek olmasını istiyorsanız, masaüstünde bir kapatma kısayolu oluşturun. Bunu yapmak için izleyeceğiniz yollar ise şu şekilde: Masaüstünde boş bir alanda, sağ tıklayarak Yeni’yi ve Yeni’den de Kısayol’u seçin. Yeni açılan pencerede, komut yazmanız gereken yere şunu yazın: shutdown.exe -s -t 00 -f , daha sonra ise ileriyi tıklayın. Kısayolunuzu rahatlıkla bulabileceğiniz bir isim yazın; örneğin: Kapat gibi… Bilgisayarınızı kapatmak istediğinizde, sadece buna tıklamanız yeterli olacaktır.
Windows 7 kapanış hızını arttırmak için size anlatacağımız son yöntem, Hard Boot Yöntemi; ancak bu yöntemi uygulayacaksanız, çok dikkatli olmanızı şimdiden öneririz! Çok aceleniz olan durumlarda, bilgisayarınızın güç düğmesine bir kaç saniye basılı tutarak gerçekleştirebileceğiniz Hard Boot yöntemi çok kolay gibi görünmektedir; ancak, işletim sisteminizi öldürmektedir. Hard diskinizin bozulmasına neden olabilmektedir. Bilgilerinizin kaybolmasına neden olabilmektedir. Bizce siz bu yöntemi sadece, bilgisayarınızı, ne yapsanız da kapatamadığınız, sorunlu zamanlarınızda, yapacak başka birşeyiniz kalmadıysa kullanın. Onun dışında, bilgisayarınızın kapanması için bekleyeceğiniz 20 saniye, sizin zamanınızdan zaman çalmayacaktır…

Bir önceki yazımız olan Microsoft Açıklaması İle Windows 8 Nasıl Gelecek başlıklı makalemizde microsoft açıklaması, sistem gereksinimleri ve Windows 8 hakkında bilgiler verilmektedir.

“Windows 7 Kapanış Hızınızı Böyle Arttırabilirsiniz” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.