Akıllı Cep Telefonunun Şarj Ömrünü Uzatmak

Teknolojiyi takip ederek, cep telefonu modelleri geliştirildikçe, biz de telefonlarımızı yeniliyoruz; ancak yeni geliştirilen akıllı cep telefonlarının pil ömrü oldukça kısa; en bitmemesi gereken yerde ya da zamanda, cep telefonu şarjının bittiğini görüyoruz. Eğer yanımızda cep telefonu şarj cihazı da yoksa akıllı cep telefonumuzu şarj etme imkanımız ortadan kaldırılıyor; ve cep telefonumuz bir süre kapalı kalıyor. Peki cep telefonu şarjını hangi yöntemlerle uzatabiliriz; cep telefonu şarjını uzatmak için neler yapabiliriz?

*Cep telefonu şarjını en çok tüketen durumlardan bir tanesi ekran ayarlarınızdır. Ekran ayarlarınızı ayarlayarak şarj ömrünü uzatmak adına bir adım atmış olabilirsiniz. Cep telefonu şarjının şarj ömrünü uzatmak için otomatik ekran parlaklığını kapatın. Cep telefonunuzun ekranının ışık süresini azaltın; ekran ışığı 1 dakika yanıyorsa, siz onu 30 saniyeye düşürün. Eğer ışığa ihtiyacınız olursa yeniden bir tuşa basar ve ekran ışığını yakarsınız. Cep telefonu şarj ömrünü uzatmak için atılması gereken ilk adım ekran ayarlarını doğru yapmaktır.
*Cep telefonu şarjının şarj ömrünü uzatmak için, eşitleme ayarlarının otomatik olarak yapılmasını da önlemelisiniz. Enerjiyi ekrandan sonra en çok harcayan uygulama eşitleme ayarlarıdır. Hangi ayarların eşitleneceğini de siz ayarlayabilirseniz, cep telefonunuz daha uzun bir şarj ömrüne sahip olacaktır. Şaj ömrünü uzatmak için eşitleme ayarlarını kapatarak; eşitleme ayarı gerektiğinde bunu kendiniz de yapabilirsiniz.
*Cep telefonu şarjının şarj ömrünü uzatmak için, kullanmadığınız uygulamaları kapatın. Örneğin, Wi-Fi kullanmıyorsanız kapatın. Bluetooth ve GPS kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Hatta telefonunuzu kullanmayacağınız zamanlarda uçak moduna almanız gerektiğini belirtiyor uzmanlar. Şarj ömrünün uzun olmasını istiyorsanız bu uygulamalara da dikkat etmeniz gerekmektedir.
*Cep telefonu şarjının şarj ömrünü uzatmak için, göz alıcı uygulamalardan da uzak durmalısınız. Örneğin hareketli duvar kağıtlarını kapatabilirsiniz. Bunun yerine düz resimlerle yetinebilir; ve şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Bunun yanında animasyon kullanımı ve hareketli araçlardan da uzak durmalısınız ki şarj ömrü daha uzun olsun.
*Cep telefonu şarjının daha uzun süre size yetebilmesi için, gereksiz yere, kendi kendine açılmış olan uygulamaları da kapatmanız gerekmektedir; hatta eğer gerekiyorsa, bu uygulamaları kontrol altında tutabilmek için cep telefonunuza ek programlar da yükleyebilirsiniz. Bu şekilde de şarj ömrünü uzatmak mümkün olabilmektedir.
”Akıllı cep telefonunu, tüm uygulamaları kapatmak için mi aldım” dediğinizi duyar gibiyiz; ancak akıllı cep telefonlarının şarjları bu şekilde, 1 ya da en çok 2 günde tükenmektedir. Ve en olmadık zamanlarda, cep telefonunuzun kapanmasını istemiyorsanız; en azından gerekmediği zamanlarda bu uygulamaların kapatılmasına özen göstererek, telefonunuzdan daha etkin bir şekilde faydalanabilmeniz mümkün hale gelebilecektir.

2 thoughts on “Akıllı Cep Telefonunun Şarj Ömrünü Uzatmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.