Android Root Nedir? Android Root Yapma Hakkında Bilgiler

Akıllı telefon, ve tablet bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan Android işletim sistemi, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması dolayısı ile, kullanıcılarına çok fazla işlem yapabilme olanağı sunuyor. Bunu belirtirken aslında şunu anlatmaya çalışıyoruz: Android işletim sisteminin kullanıldığı cihazlarınızı, istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz; ama, bunun için Android root yapma işlemini bilmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte şunu da belirtelim ki, pek çok cihaz, Android root yapma işlemine izin vermemektedir. Peki Android root nedir?

Android root nedir sorusunun yanıtını merak edenlere şunu belirtelim: pek çoğumuz Windows işletim sistemini kullanıyoruz. Windows işletim sisteminde Administrator kavramını daha önce mutlaka görmüşsünüzdür. İşte Windows işletim sisteminde Administrator ne ise, Android root da odur.
Daha detaylı olarak Android root nedir sorusunun yanıtını vermek istersek: Linux işletim sistemini temel alan Android, Android root ile, en yetkili kullanıcıyı ifade etmektedir. Android işletim sisteminde gerçekleştirmeyi amaçladığınız her bir işlemi, Android root yapma işlemi ile gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Android işletim sistemi bulunan cihazınıza, Superuser isimli programı yüklerseniz, Android root yapma işlemi sizin için olanaklı hale gelecek, ve pek çok uygulamaya Android root yetkisi eklenecektir.
Android root yapma ile istediğiniz pek çok şeyi gerçekleştirebilir, daha önceden kaldıramadığınız programları cihazınızdan kaldırabilir, hatta çok daha farklı şeyler yapabilirsiniz; ama, unutmamalısınız ki, Android root deneyiminiz yoksa, ve biraz da dikkatsiz iseniz, cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkartabilir, hatta ve hatta cihazınıza kalıcı zararlar verebilirsiniz. Bu nedenle, yapacağınız Android root işlemlerinizi özenle seçmeniz önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Android Nedir? Android Uygulamaları Neden Çok Tercih Ediliyor? başlıklı makalemizde Android, Android hakkında bilgi ve Android nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.