Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonu, hepimizin hayatında kendisine önemli bir yer edinmiş durumda. Öyle ki, hemen hemen herkeste bir cep telefonu varken, kimilerinde iki; bazı kişilerde ise üç tane cep telefonunun varlığını gördüğümüzde artık şaşırmaz hale gelmiş durumdayız. Peki cep telefonu seçimi nasıl yapılır? Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bir cep telefonu nasıl olmalıdır? Bu yazımızda, bu ve bunun gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Hepimizin bir cep telefonu var; fakat, bu cep telefonlarının özellikleri farklı, markaları farklı, boyutları; ve dolayısı ile de fiyatları farklı. Bir cep telefonunun özelliklerinin yükselmesi demek, o cep telefonunun fiyatının yükselmesi anlamına gelmektedir; ve bunun kesinlikle unutulmaması gerekir. Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenlerin tamamının cep telefonu fiyatlarını değiştirdiğini bilerek, cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna yoğunlaşmak gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada, cep telefonunun fiziksel özellikleri yer almaktadır. Bir cep telefonunun fiziksel özellikleri arasında, cep telefonunun rengi, cep telefonunun ağırlığı; ve cep telefonunun boyutları yer almaktadır. Hatırlarsanız cep telefonları ilk çıktığında, çok büyük cep telefonu boyutlarından söz etmek mümkündü; sonrasında küçük telefonlar moda olmuştu; şimdi ise, kameralı cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte cep telefonlarının boyutları yine büyümeye başladı. Almak istediğiniz cep telefonunun geçici modası olan değil de, size hitap eden fiziksel özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, siyah renk bir cep telefonu her zaman kullanılırken, kırmızı bir cep telefonundan kısa zaman içerisinde sıkılabilmeniz mümkün.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarından biri de, alacağınız cep telefonunun, hangi GSM operatörünü desteklediği yönündedir. Yine geçmişten örnek vermek gerekirse: cep telefonları, ya Telsim; ya da Turkcell destekliyordu; ve Telsim destekleyen bir cep telefonunda Turkcell kullanmak istiyorsanız, cep telefonunu kırdırmak tabirini gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Günümüz şartlarında bu durum geçmişteki kadar çok yaşanmasa da, ve hemen hemen her cep telefonu, hemen hemen her GSM operatörünü desteklese de, yine de tek GSM operatörüne çalışan cep telefonları vardır. Bu cep telefonları özellikle o GSM operatörünün düzenlemiş olduğu kampanya ile satılmaktadır; fakat, yine de cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir özelliktir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, almak istediğiniz cep telefonunun ajandasının olup olmamasına da bakmanız gerekmektedir. Çünkü artık günümüzde kimse yanında ajanda taşımıyor; ve cep telefonları ya da laptoplar bu tür işler için kullanılıyor. Ve yine günümüz cep telefonlarının çoğunda ajanda özelliği bulunsa da, siz yine de cep telefonu alırken bu özelliği kontrol edin…
Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, cep telefonunda alarm olup olmadığıdır. Alarmlı cep telefonları saat yerine, çalar saat yerine kullanıldığından, cep telefonundaki alarm bir gereksinim niteliğindedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunun titreşim özelliğinin bulunup bulunmadığı da yer almaktadır. Cep telefonunun titreşim özelliği, özellikle cep telefonu kullanımının sessiz olması gereken durumlarda, sessiz sakin ortamlarda çok işinize yarayacaktır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, Handsfree özelliğinin; yani eller serbest özelliğinin olup olmadığına da bakılması gerekmektedir.
Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtlarından bir başkası da, almak istediğiniz cep telefonunun ses kaydı yapıp yapmadığıdır. Bazı cep telefonları ise, yapılan ses kaydının sadece cep telefonundan dinlenmesine olanak tanımakta; bilgisayar ve benzer ortamlara aktarıldığında ise ses kaydının hiç bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle cep telefonu alırken buna da dikkat etmeniz gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, alacağınız cep telefonunda bas konuş özelliğinin olup olmadığıdır. Bas konuş özelliği pek çok cep telefonunda bulunmamakla birlikte, bas konuş özelliği bulunan telefonlar da çoğunluktadır.
Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bir başkası da cep telefonunuzun pil ömrüdür. Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bir başkası cep telefonunun bekleme süresi iken, cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, aldığınız cep telefonunun konuşma süresidir. Sizi toplamda 2 saat konuşturan bir cep telefonunu mu tercih edersiniz; yoksa 4 saat mi? Ancak pil ömrünün uzaması da cep telefonu fiyatlarının artmasına neden olabilmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında cep telefonu pil ömrünün yanında, cep telefonu pil türü de önem taşımaktadır.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarından bir başkası da, cep telefonunda blue tooth özelliğinin olup olmamasıdır. Eğer aldığınız cep telefonunda blue tooth özelliği var ise, pek çok bilgisayardan ve cep telefonundan kendi cep telefonunuza ücretsiz veri aktarımı gerçekleştirebileceğinizi unutmamalısınız.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunda GPRS özelliğinin bulunup bulunmadığı da yer almaktadır.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilebilecek yanıtlar arasındaki bir diğer faktör de, cep telefonunda kızıl ötesi özelliğinin bulunup bulunmadığıdır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, almak istediğiniz cep telefonunun kamerasının olup olmaması da önemlidir. Kamerası olan cep telefonunun kamerasının çözünürlüğü kaçtır, videoları oynatır mı, videoları sesli mi yoksa sessiz mi oynatır…? Bu soruların cevaplarını cep telefonu alırken bilmeniz gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunun MP3 çalıp çalmadığının da bilinmesi gerekmektedir.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, alacağınız cep telefonunun radyosunun olup olmadığı da yer almaktadır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, cep telefonunda polifonik seslerin ve MP3’lerin desteklenip desteklenmediğinin de bilinmesi gerekmektedir.
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, almak istediğiniz cep telefonunun hafızasıdır. Cep telefonun rehberinin büyüklüğü de dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır.
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, almak istediğiniz cep telefonunun akıllı telefon olup olmadığı, Wi-Fi özelliğinin bulunup bulunmadığı gibi pek çok özellik de yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Nokia Yaz Kampanyasında Seyahat Çantası Hediye başlıklı makalemizde Nokia E6, Nokia E7 ve Nokia N8 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.