Cep Telefonu Bağlantı Hızı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Her birimiz, artık bir cep telefonu kullanıcısıyız. Cep telefonu alırken nelere dikkat edeceğimizi de az çok biliyoruz, ama, bilmediğimiz .ok şey de yok değil. Ya da, bazı şeyleri bilsek dahi, farklı nedenlerden dolayı zaman zaman kötünün iyisini, yavaşın hızlısını tercih edebiliyoruz. Bu durum cep telefonu bağlantı hızı için de söz konusu. Cep telefonu bağlantı hızını etkileyen bir takım faktörler söz konusu. Aslında bizler bu faktörleri çok iyi biliyoruz, ama yine de zaman zaman göz ardı ettiğimiz de oluyor… İşte cep telefonu bağlantı hızını etkileyen bir takım faktörler:

Cep telefonu bağlantı hızı, en yavaş GPRS’de olmaktadır. GPRS hızı ne kadar diyenlerdenseniz, GPRS hızı ne kadar sorusunun yanıtının, 56 kb/sn – 114 kb/sn arasında değiştiğini belirtmemiz gerekmektedir. GPRS hızının, cep telefonu bağlantı hızı anlamında en yavaş kalan bağlantı birimi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. GPRS hızı ne kadar sorusunun yanıtı olan GPRS hızına baktığımızda, pek çok internet sitesinin, cep telefonu bağlantı hızı ile çok yavaş açıldığını görebiliyoruz.
Cep telefonu bağlantı hızını olumsuz etkileyen, ancak GPRS hızından daha iyi olan EDGE hızı ile devam edecek olursak, EDGE hızı ne kadar sorusunun yanıtı teorik olarak 1 mb/sn olsa da, aslında EDGE hızı ne kadar sorusunun yanıtı olan EDGE hızı 400 kb/sn’dir. EDGE hızı GPRS hızından daha yüksek olmakla birlikte, mükemmel değildir, ancak, cep telefonu bağlantı hızı, EDGE hızında, GPRS hızından daha yüksektir.
Cep telefonu bağlantı hızı, 3G hızı ile yükselmektedir. 3G hızı ne kadar diyenler için, 3G hızının 28 mb/sn olduğunu söyleyebiliriz. 3G hızı cep telefonu bağlantı hızını oldukça yükseltmektedir. İnternet siteleri 3G hızı ile rahatlıkla açılabilir, videolar da 3G hızı ile rahatlıkla izlenebilmektedir. İnternet kullanımı, cep telefonu bağlantı hızı için, 3G hızı ile oldukça akıcı olmaktadır.
Cep telefonu bağlantı hızını uçurabilecek olan 4G hızı ülkemizde henüz kullanılmamaktadır. 4G hangi ülkelerde var diyenler için, Amerika Birleşik Devletlerini örnek gösterebiliriz. 4G hızının 100 MB/sn’ye kadar ulaştığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Cep telefonu bağlantı hızı, LTE ile düşünülemez hale gelir; LTE hızının 300MB/sn’ye ılaşabildiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ekran Seçiminde Bilmeniz Gereken Ayrıntılar başlıklı makalemizde cep telefonu, cep telefonu ekran çözünürlüğü ve ekran seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

“Cep Telefonu Bağlantı Hızı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler” için 21 yorum

 1. Peki telefonu muzun internet ini hizlandrmak için ne yapmamız gerekiyor ne oneriyorsunuz şimdi ne yapmamiz gerek iyor soyleye bilir misiniz ? Lütfen!!!

 2. Harun internet hızın 14.4 Mbps demek.Bu da gayet iyi .iPhone 4S lerde de 14.4 Mbps ama son nesil S4,iPhone 5 ‘te falan 42 Mbps onlar çok uçuk

 3. 4G=LTE diye biliyorum yani LTE 5G değil zira 4G yani LTE amerikada var şuan 5G altyapısı kuruyorlar

 4. mrhba ben nokia 5800 kulaniyorum vadafon internet pc suitele pc baglanıyorum net hızım çok düşük 460.8 mbps bunu daha yüksek yapma imkanım var bilgisi olan yardımcı olsun ltfn tşkrler

 5. Yazdıklarnızı denedim ama internet ayarlarını wcdma aldım ama internet kompile giddi ne yapmalıyım

 6. Benim internette sıkıntım bağlantıyı kesiyor 3g hızı var ama devamli internet kesiliyor ve yeniden bağlanıyor bu arada çok bekleniyor

  1. 7.2 oldukça yavaş. Günümüzün süper denilebilecek cihazlarının bağlantı hızı 42.2’lerde. Mbps’yi kısaca, internete bağlanabilme hızı olarak belirtebiliriz.

 7. Sa arkadaşlar bende vodafone 945 adlı telefonu kullanıyorum fakat bende 3g yok 2g var ve hattim turkcell internet paketi yaparsam internetim çok yavaş olur mu zaten çok iyi bi android i olan bi telefon değil internet yavaş mi yoksa normal mi olur? Mbps den de gprs den de anlamam

  1. Süper hızlı olmaz, ama çok yavaş olacağını da tahmin etmiyorum. Eğer Ana Sayfa’dan yeni konuları takip ederseniz, size yapabileceğiniz ayarları detaylı bir şekilde anlatabilirim, biraz uzun çünkü. Ama kolay yaparsınız.

 8. Arkadaşlar benim telefonun samsung mini internet çok yavaş bu bahsettiğiniz işleri nasıl ve nerden yapabilirim telefona

 9. gm discovery kullanıyorum bağlantı hızımı arttırıp h yapamadım e görünüyor ve çok yavaş ne yapabilirim

 10. Selamın Aleyküm arkadaşlar ben telefon alacamda birinin bağlantı hızı 21Mbps diğerininki 42 Mbps hangisi daha hızlı oluyor bunların ? Acil cevap verirseniz sevinirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.