Dünya Sağlık Örgütü Cep Telefonu Zararlarını Açıkladı

Pek çoğumuzun elinden düşmeyen cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı hakkında merak edilen soruların cevabı, dünya sağlık örgütü tarafından verildi. Dünya Sağlık Örgütü WHO, yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olan cep telefonlarının beyin kanserine yol açabileceğini bildirdi. Cep telefonları ile ilgili yaptığı açıklama ile gündem yaratan Dünya Sağlık Örgütü, tehlikenin sadece cep telefonları ile sınırlanamayacağını, evlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılan kablosuz telefonların da aynı sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Cep telefonları, gerek iş adamlarının, gerekse gençlerin elinden düşmüyor. Konuşuyor; mesajlaşıyor, internete bağlanıyoruz. Ve cep telefonları, hayatımızdan çıkartamayacağımızı düşündüğümüz araçlarımız. Ancak, cep telefonu zararlarının ortadan kaldırılabilmesi ya da azaltılması için neler yapabileceğimize dair bir takım fikirler üretmek, ve çözümler bulmak zamanımız gelmiştir. Bu konu, pek hoşumuza gitmeyen bir konu olsa da, cep telefonunun zararlarından nasıl korunulur sorusunun cevabını etraflıca düşünmemiz gerekmektedir.
Cep telefonlarının zararlarının en üst seviyeye çıktığı nokta, cep telefonu ile konuşmak için, telefonu kulağımıza götürdüğümüzde gerçekleşiyor. Bu nedenle uzmanlar uyarıyor: cep telefonu ile konuşmak için kulaklıklardan faydalanmanız gerekmektedir. Kablolu kulaklık kullanabileceğiniz gibi, Bluetooth kulaklıklardan da faydalanabilirsiniz. Kulaklık fiyatları, marka ve özelliklerine göre, 15 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.
Cep telefonu zararlarından korunmak için, telefonlarımızın hoparlör; yani Handsfree özelliğini de kullanabiliriz. Bu sayede de cep telefonu ile konuşurken, cep telefonunu kulağınızdan uzak tutmayı başarabilmeniz mümkün hale gelebilmektedir.
Cep telefonunun zararları, konuşurken maximum seviyeye çıktığından dolayı, kısa mesaja da yönelebilmeniz mümkün olabilecektir. Konuşmak yerine kısa mesajla mesajlaşmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda, cep telefonunun zararlarından daha az etkilenirsiniz. Ancak, cep telefonunuzu, kucağınıza ya da karın bölgenize de bırakmamalısınız. Bununla birlikte, cep telefonunun, baş bölgesinden de uzak tutulması gerekmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü WHO’nun yapmış olduğu açıklamaya göre, cep telefonunun zararları, kişilerin kafatası kalınlıklarına göre de farklılık gösterebiliyor. Kafatası ince olan, cep telefonu zararlarından daha fazla etkileniyor. Bu nedenle de, cep telefonu kullanımı, küçük yaştaki çocuklarda, dikkat edilmesi gereken bir boyut kazanmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü WHO, cep telefonu kullanmanız gereken durumlarda, eğer kablolu bir sabit telefon bulabilme imkanınız varsa, önce bu şansınızı değerlendirmeniz gerektiği yönünde. Çünkü, cep telefonunun zararları arasında sağlık; ve kanser durumu söz konusu…

Bir önceki yazımız olan Nokia Çift Hatlı Cep Telefonları Dağıtılmaya Başlandı başlıklı makalemizde çift hat, çift hatlı telefonlar ve Nokia C2 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.